Brazilia nu învinge Columbia și va avea un traseu infernal în drumul spre finală la Copa America

Raphinha sărbătorește deschiderea scorului
Raphinha sărbătorește deschiderea scoruluiProfimedia
Brazilia și Columbia au remizat, scor 1-1 în ultima partidă din grupă la Copa America. Brazilienii au terminat pe locul doi, ceea ce înseamnă că vor avea pe traseu echipe mai dificile în drumul spre un posibil al 10-lea trofeu.

Perioada romantică s-a încheiat la Copa America pentru Brazilia, care va da piept în următoarele etape cu  Uruguay și Argentina.

Antrenorul Dorival Junior are în plus o problemă majoră: în următoarea partidă nu se va putea baza pe Vinicius Jr, suspendat.

Cel mai bun jucător brazilian și unul dintre marii favoriți la Balonul de Aur a încasat al doilea galben în competiție, contra Columbiei.

În sferturi, selecao va întâlni Uruguay, o echipă solidă cu jucători stelari precum Darwin Nunez, Fede Valverde și Luis Suarez.

Dacă va reuși să învingă, Brazilia ar putea da cel mai probabil în semifinale peste Argentina.

Meci decis într-o repriză

Brazilia și Columbia au remizat, 1-1 în partida jucată la Santa Clara, în California.

Raphinha a reușit să deschidă scorul rapid și lucrurile păreau că se îndreaptă spre un deznodământ fericit, mai ales că echipa Columbiei a avut un gol anulat pentru un offside milimetric, în minutul 19.

Totuși columbienii au egalat chiar înainte de pauză iar scorul nu a mai putut fi modificat în repriza a doua.

Copa America înregistrează un moment unic în istorie. Toate cele 4 echipe care au câștigat grupele de la ediția 2024 au antrenori argentinieni.

Este pentru prima oară în istorie când toți selecționerii liderilor au aceeași naționalitate.