Canada a învins Venezuela la penalty-uri și s-a calificat în semifinalele Copa America

A fost o noapte de neuitat pentru Canada
A fost o noapte de neuitat pentru CanadaReuters
Canada va înfrunta Argentina, deținătoarea titlului Copa América, în semifinalele competiției din acest an, după ce a învins Venezuela cu 4-3 la penalty-uri (1-1 după 90 de minute) pe AT&T Stadium.

Venezuela - Canada 1-1 (4-5 d.pen.)

După ce a trecut cu bine de faza grupelor, cu trei victorii consecutive, Venezuela a început în avantaj la Arlington. Salomon Rondon - care a marcat deja două goluri la acest turneu - a avut nevoie de mai puțin de trei minute pentru a-l obliga pe portarul canadian Maxime Crepeau să facă o paradă inteligentă.

Totuși, împotriva cursului jocului, canadienii au marcat primul gol al partidei în minutul 13. La câteva momente după ce Jon Aramburu a împiedicat șutul lui Jonathan David să treacă linia porții, atacantul lui Lille a trimis o pasă precisă la picioarele lui Jacob Shaffelburg, permițându-i colegului său să trimită mingea pe lângă Rafael Romo și să deschidă scorul.

Jucătorul de la Nashville SC a fost aproape să dubleze avantajul la scurt timp după aceea, dar, cu această ocazie, Romo a fost la înălțimea încercării și a avut intervenție genială cu o singură mână.

Canada era pe cale să ajungă în semifinale la debut, dar atacurile celor din Venezuela s-au intensificat.

Imediat după ora de joc, Venezuela a egalat prin Rondon, care l-a lobat pe portarul canadian de la peste 30 de metri.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsPerform

Până la final nu s-a mai înscris, astfel că s-a ajuns la lovituri de departajare.

Crepeau s-a dovedit a fi eroul Canadei, deoarece a apărat loviturile de pedeapsă ale lui Wilker Angel și Jefferson Savarino, înainte ca Ismail Ikone să înscrie lovitura de pedeapsă câștigătoare pentru a trimite echipa lui Marsch în finală.

În timp ce Canada sărbătorește, Venezuela va fi amarnic dezamăgită de înfrângerea suferită în cel mai crud mod cu putință, lăsând-o fără o prezență în semifinale la acest turneu de peste un deceniu. Canada va juca în semifinale împotriva Argentinei.

Flashscore Jucătorul meciului: Maxime Crepeau(Canada)