Căpitanul Argentinei, Lionel Messi, este pregătit să joace împotriva Venezuelei

Messi a ratat recentele meciuri de calificare cu Chile și Columbia
Messi a ratat recentele meciuri de calificare cu Chile și ColumbiaNathan Ray Seebeck / USA TODAY Sports
Messi este pregătit să revină în echipa Argentinei pentru meciul cu Venezuela din preliminariile Cupei Mondiale CONMEBOL, însă disponibilitatea mijlocașului Alexis Mac Allister (25 de ani) este sub semnul întrebării, a declarat selecționerul Lionel Scaloni.

Argentina  se bucură de  revenirea lui Messi pentru meciurile de calificare la Cupa Mondială cu Venezuela și Bolivia, după ce atacantul a fost  multă vreme accidentat la glezna dreaptă, incident întâmplat în timpul finalei Copa America cu Columbia, în iulie.

Messi, care joacă pentru clubul Inter Miami din Major League Soccer, a ratat meciurile de calificare cu Chile și Columbia.

"Messi este bine. El a jucat mai multe meciuri pentru echipa sa de club în ultimele săptămâni. Am convenit că avea nevoie să se recupereze și să obțină mai multe minute", a declarat Scaloni reporterilor marți.

"Leo se antrenează cu echipa și este pregătit să joace împotriva Venezuelei”

Mac Allister de la Liverpool a fost înlocuit la pauză în victoria cu 1-0 cu Crystal Palace din Premier League la sfârșitul săptămânii trecute.

"Mac Allister se antrenează separat. Vom vedea dacă ne vom putea baza pe el la primul meci", a spus Scaloni.

Argentina se va confrunta joi cu Venezuela pe Stadionul Monumental din Maturin, iar echipa se antrenează la centrul de pregătire Inter Miami din Florida.

Scaloni a spus că echipa sa este îngrijorată de uraganul Milton, o furtună uriașă de categoria 5, care a declanșat blocaje masive în trafic și penurii de combustibil, în timp ce oficialii au recomandat unei populații de  mai mult de 1 milion de oameni să âși părăsească casele înainte ca furtuna să atingă zona Tampa Bay.

"Meciul este important, dar siguranța este mult mai importantă. Așa că atunci când vorbești despre vânt, uragane, că se întâmplă aproape, că se întâmplă departe, că aeroportul se închide, ei bine, fie că îți place sau nu, te îngrijorează, a spus Scaloni.