Echipa ideală a Copa America îi include pe Messi, James și Vini Jr

Dubla campioană are 3 jucători în echipa turneului
Dubla campioană are 3 jucători în echipa turneuluiAFP/Flashscore
După finala controversată a Copa America este timpul să vedem care au fost cei mai buni 11 jucători ai întregului turneu.

Argentina, care a fost încoronată campioană învingând Columbia cu 1-0 în prelungiri, a fost echipa care a plasat cei mai mulți jucători în echipa ideală a competiției.

Pentru a alcătui echipa Copa America, am folosit notele medii ale fiecărui jucător în sistemul Flashscore.

Echipa Copa America
Echipa Copa AmericaFlashscore

Portar

Dibu Martínez (Argentina) - 7.5

Portarul argentinian a fost din nou un erou la această Copa America. El a apărat două penalty-uri împotriva Ecuadorului pentru a-și duce echipa în semifinale și a făcut un total de 22 de intervenții în 6 meciuri.

Fundași centrali

Ronald Araujo(Uruguay) - 7.7

Uruguayenii au încasat un singur gol până în semifinale, iar acest lucru i se datorează în mare măsură lui Araujo, care a fost un element cheie al apărării lui Marcelo Bielsa.

Cristian Romero (Argentina) - 7.7

Romero a fost menajat în meciul cu Peru, dar a jucat cele 90 de minute în toate celelalte partide, obținând întotdeauna o notă de peste 7 și fără să primească niciun cartonaș pe tot parcursul turneului.

Fundaș dreapta

Aramburu(Venezuela) - 7,9

Una dintre surprizele bune ale Venezuelei, fundașul central de la Real Sociedad a fost cel mai bun pasator al echipei, oferind două pase decisive.

Fundaș stânga

Matías Viña (Uruguay) - 7.4

Cel mai bun meci a fost chiar cel de deschidere cu Panama, când a marcat un gol și a oferit o pasă de gol.

Mijlocași

Richard Ríos (Columbia) - 7,5

Mijlocașul lui Palmeiras și-a menținut în Columbia nivelul arătat la clubul brazilian. El a făcut 18 intervenții în timpul turneului și chiar și a marcat un gol în victoria cu Panama.

Luis Romo(Mexic) - 7,6

Singurul jucător remarcat al prestației slabe a Mexicului la Copa America, Romo a fost principalul organizator al mijlocului echipei sale.

James Rodríguez (Columbia) - 8.0

James a fost de departe vedeta turneului. Votat cel mai bun pe teren de Conmebol în cinci meciuri, mijlocașul lui São Paulo a bătut recordul de pase decisive (6) într-o Copa América.

De asemenea, el a marcat un gol în victoria cu 5-0 în fața Panama.

Rondón a fost cel mai bine cotat atacant
Rondón a fost cel mai bine cotat atacantAFP

Atacanți

Vini Jr(Brazilia) - 7,5

Deși nu a strălucit în echipa lui Dorival Júnior, Vinícius a marcat 2 goluri împotriva Paraguayului, dar a fost suspendat pentru al treilea meci și nu a jucat niciun rol în înfrângerea din sferturile de finală.

Rondon (Venezuela) - 7.9

Atacantul lui Pachuca a marcat trei goluri în patru meciuri și a transformat penalty-ul în sfertul de finală cu Canada. Rondon a fost al doilea cel mai bun marcator de la Copa America, după Lautaro Martínez (atacant argentinian care a avut o medie a notelor de 7,2).

Lionel Messi (Argentina) - 7,5

Messi nu a fost Messi de la Cupa Mondială, dar a făcut salturi. Argentinianul a oferit o pasă de gol, a marcat un gol și a creat 13 ocazii pentru coechipierii săi în 4 meciuri din competiție.