Fără Messi, Argentina învinge Peru și e în sferturi la Copa America. Lautaro Martinez, omul meciului

Lautaro Martinez și-a continuat forma bună la turneul împotriva Peru
Lautaro Martinez și-a continuat forma bună la turneul împotriva PeruAFP
Argentina și-a menținut invincibilitatea în grupă la Copa America 2024 cu o victorie confortabilă, 2-0 cu Peru pe Hard Rock Stadium, condamnându-i pe peruani la prima lor eliminare în faza grupelor din ultimii 29 de ani.

Cu un loc asigurat în sferturile de finală, Argentina a făcut nouă schimbări pentru ultimul său meci din grupă.

Lionel Messi a fost lăsat să se  recupereze pentru o problemă la un tendon.

De asemenea, antrenorul secund Walter Samuel l-a înlocuit pe Lionel Scaloni, suspendat din cauză ca Argentina a întârziat pe teren după pauză la o partidă anterioară.

Cu două goluri ale lui Lautaro Martinez, Argentina a învins Peru cu 2-0 și a câștigat grupa cu trei victorii și fără gol primit.

Evaluarea jucătorilor Argentinei
Evaluarea jucătorilor ArgentineiFlashscore

Argentina, deţinătoarea titlului, era deja sigură de prezenţa în sferturi de finală după ce a învins Canada şi Chile.

Joi, la Houston, Argentina va înfrunta vicecampioana grupei B, posibil învingătoarea confruntării dintre Ecuador și Mexic.

Flashscore Omul meciului: Lautaro Martinez (Argentina)