Finala Copa America 2024 a fost stabilită. Argentina se va duela cu Columbia

Uruguay - Columbia 0-1
Uruguay - Columbia 0-1Profimedia
Columbia a învins Uruguayul cu 1-0 în semifinala Copa America, miercuri, în ciuda faptului că a jucat a doua repriză în zece oameni.

Daniel Munoz a fost eliminat la sfârșitul primei reprize și, deși Uruguay a avut o posesie mult mai bună, nu a reușit să valorifice avantajul numeric, Darwin Nunez ratând trei ocazii bune de a marca.

Atacantul luiLiverpool a avut o șansă mare în minutul 17, dar șutul său a trecut la câțiva centimetri de poartă. A urmat un alt șut deviat și o altă încercare de a da gol, dar fără succes.

Uruguay a plătit pentru acele ocazii ratate când Lerma s-a înălțat deasupra apărării la un corner și a trimis mingea cu capul pe lângă portarul Sergio Rochet, James Rodriguez reușind a șasea pasă decisivă din turneu.

Columbia a fost nevoită să joace în 10. Fundașul dreapta Munoz a primit al doilea cartonaș galben pentru că l-a lovit cu cotul pe Manuel Ugarte în piept.

Cu Uruguay dominând jocuk în a doua repriză, Bielsa l-a introdus pe Luis Suarez în minutul 67, iar atacantul veteran aproape a marcat câteva momente mai târziu, șutul său lovind bara.

Columbia a avut o oportunitate de aur de a închide meciul în minutul 88, când au recuperat mingea în careul Uruguayului, dar Mateus Uribe a trimis șutul său pe lângă poartă.

Columbia, care și-a extins seria de invincibilitate la 28 de meciuri, va juca finala Copa America împotriva Argentinei, pe 15 iulie, de la ora 03:00 dimineața.