Leo Messi și Alvarez duc Argentina în finala Copa America 2024

Argentina - Canada 2-0
Argentina - Canada 2-0Profimedia
Argentina, campioana en titre, și-a asigurat calificarea în finala Copa America, după ce golurile marcate de Julian Alvarez și Lionel Messi i-au adus o victorie cu 2-0 în fața Canadei, marți, în semifinala de la New Jersey.

Argentina va înfrunta fie Uruguay, fie Columbia în finala de duminică din Florida, un meci care ar putea reprezenta ultima șansă la trofeu pentru mai mulți membri seniori ai echipei, inclusiv Messi, Angel Di Maria și Nicolas Otamendi.

"Să ne bucurăm de ceea ce trăim ca echipă națională, ca grup. Nu este ușor să fim din nou într-o finală, să concurăm din nou pentru a fi campioni," a declarat Messi pentru TyC Sports.

"Trăiesc acest moment așa cum am trăit totul în ultima vreme: bucurându-mă foarte mult și fiind conștient, așa cum se întâmplă și cu Fideo (Di Maria) și Ota (Otamendi), că acestea sunt ultimele bătălii", a mai spus Messi.

Argentina a câștigat un număr record de 15 titluri Copa și a ajuns în finală de șase ori în ultimele opt ediții, dar Canada le-a creat probleme reale în primele 20 de minute, Jacob Shaffelburg trăgând de două ori pe lângă poartă din poziții promițătoare.

După ce au absorbit presiunea inițială, Argentina a preluat conducerea când Rodrigo De Paul i-a pasat lui Alvarez, care s-a strecurat între doi apărători și a marcat cu un finisaj elegant în minutul 22.

Messi a înscris pentru 2-0 în a doua repriză și a trimis Argentina în finală.

Golul l-a adus pe Messi pe locul cinci în clasamentul all-time al marcatorilor Copa America, la egalitate cu Paolo Guerrero din Peru și Eduardo Vargas din Chile, cu 14 goluri.

Cel de-al 109-lea gol al său pentru Argentina l-a ajutat să-l depășească pe Ali Daei din Iran, ocupând astfel locul doi în clasamentul all-time al marcatorilor internaționali. Messi este depășit doar de Cristiano Ronaldo, care a marcat 130 de goluri pentru Portugalia.