Statistică incredibilă la Copa America pentru jucătorul lui Real Madrid, brazilianul Endrick

Endrick nu a impresionat la Copa America
Endrick nu a impresionat la Copa AmericaProfimedia
Brazilianul Endrick, în vârstă de 17 ani, a fost titular în sfertul de finală Copa America dintre Brazilia și Uruguay.

Acesta a fost primul meci de la turneul final când Endrick a fost titular. El mai evoluase împotriva Columbiei (5 minute), cu Paraguay (12 minute) și Costa Rica (22 de minute).

În partida din sferturi contra Uruguay, Endrick a înregistrat însă o statistică rușinoasă. În primele 90 de minute a înregistrat o singură pasă bună, lovitura de start a meciului. În rest, brazilianul nu s-a văzut în jocul Braziliei și a mai avut patru pase greșite.

Endrick a avut însă un șut pe poartă, în repriza secundă. Jucătorul lui Real Madrid a preluat o minge la circa 25 de metri, s-a întors cu fața spre poartă și a șutat. Lovitura a fost reținută fără probleme de portarul uruguayan Sergio Rochet.

După 120 de minute, partida s-a terminat la egalitate, scor 0-0, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Endrick nu a fost printre executanții Braziliei, care a ratat calificarea în semifinale după ratările lui Militao și Douglas Luiz.