Allegri părăsește Juventus Torino, chiar dacă a câștigat Cupa Italiei. Cine îi va lua locul

Allegri, nervos la finala Cupei Italiei
Allegri, nervos la finala Cupei ItalieiProfimedia
Juventus Torino a câștigat pentru a 15-a oară în istorie Cupa Italiei, însă trofeul nu schimbă cu nimic situația lui Massimiliano Allegri. Tehnicianul nu va continua la „Bătrâna Doamnă”, iar oficialii echipei negociază deja cu înlocuitorul acestuia.

Massimiliano Allegri și Juventus au decis de comun acord ca antrenorul italian să nu continue pe banca „Bătrânei Doamne” din sezonul următor, asta deși acesta a reușit să câștige Cupa Italiei.

Jurnalistul italian Fabrizio Romano scrie că torinezii au început deja discuțiile cu înlocuitorul acestuia și că Thiago Motta ar fi alesul pentru banca tehnică.

În vârstă de 41 de ani, Motta a atras atenția cluburilor de top din Europa, după ce a reușit să o califice pe Bologna în UEFA Champions League, aceasta fiind prima participare a echipei în cea mai tare competiție inter-cluburi în 60 de ani.

Fabrizio Romano mai spune că Juve i-a propus lui Motta un contract pe trei sezoane.

De câteva săptămâni, presa italiană anunță că Juve îl va demite pe Allegri, sub contract până în 2025, la finalul sezonului pentru a-l înlocui cu actualul antrenor al echipei Bologna, Thiago Motta, care este în vizorul mai multor cluburi.

Alegri, suspendat după finală

Antrenorul lui Juventus Torino, a fost suspendat două meciuri de Federația italiană de fotbal după ce a fost eliminat în finala Cupei Italiei, câştigată miercuri de echipa sa pe Stadionul Olimpic din Roma.

Comisia de disciplină a Federației a justificat această decizie invocând mai ales ”atitudinea sa agresivă față de al patrulea arbitru” şi ”revenirea sa pe teren după ce a fost eliminat, cu un comportament lipsit de respect față de oficiali”.

Furios, Allegri şi-a aruncat sacoul şi a urlat la al patrulea arbitru al finalei Cupei Italiei, câştigată de Juventus cu 1-0 împotriva formației Atalanta Bergamo.

După ce a fost eliminat în minutul 90+5, tehnicianul a aplaudat ironic decizia arbitrului de centru şi s-a apropiat din nou amenințător de al patrulea arbitru. El a ajuns în cele din urmă la vestiar.

Suspendarea sa vizează următoarea ediție a Cupei Italiei.

Izbucnirea spectaculoasă a lui Allegri continuă să fie foarte comentată în Italia.

Antrenorul l-a atacat şi pe directorul sportiv al clubului său, Cristiano Giuntoli, în timpul ceremoniei de după meci, iar în drum spre conferința de presă l-a amenințat cu violența fizică pe directorul cotidianului Tuttosport.

Juve a câştigat pentru a 15-a oară în istoria sa Cupa Italiei şi s-a calificat în viitoarea ediție a Ligii Campionilor, dar s-a prăbuşit în Serie A după sfârşitul lunii ianaurie, obținând doar două victorii în ultimele cincisprezece etape şi coborând pe locul 4.