Coppa Italia: Juventus se impune la limită în fața Atalantei și câștigă primul trofeu după o pauză de trei ani

Golul lui Vlahovic a decis finala
Golul lui Vlahovic a decis finalaProfimedia
Juventus a câștigat cu finala Cupei Italiei în fața lui Atalanta, scor 1-0. Este primul trofeu obținut de torinezi după sezonul 2020/21, când au câștigat Cupa Italiei și Supercupa Italiei.

Atalanta - Juventus 0-1

Vlahovic a deschis scorul pentru torinezi după numai patru minute. Acesta a fost și singurul șut pe poartă din prima repriza.

În repriza secundă, Vlahovic a majorat avantajul lui Juventus, însă reușita atacantului sârb a fost anulată pentru offside.

Chiar dacă a avut o posesie de 66%, Atalanta nu a reușit să trimită niciun șut pe spațiul porții apărate de Mattia Perin

Juventus ajunge la 15 trofee în Coppa Italia, fiind cea mai titrată echipă din competiție.

Atalanta rămâne cu doar un succes în Cupa Italiei, în sezonul 1962/63 și ajunge la 5 finale pierdute (1987, 1996, 2019, 2021 și 2024). Pentru echipa din Bergamo mai rămâne acum să dispute finala Europa League, unde o vor înfrunta pe Bayer Leverkusen.