Portarul Naționalei U21, Răzvan Sava, decisiv la debutul său pentru Udinese, în Cupa Italiei

Răzvan Sava pe vremea când apăra pentru CFR, în 2024, în Superliga
Răzvan Sava pe vremea când apăra pentru CFR, în 2024, în Superliga Flaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Răzvan Sava, portarul selecționatei de tineret a României, a debutat ca titular la Udinese în partida câştigată pe teren propriu de echipa sa, cu scorul de 3-1, în fața formației de ligă secundă Salernitana, miercuri seara, în turul al doilea al Cupei Italiei la fotbal.

Sava s-a făcut remarcat în finalul reprizei secunde, când a reuşit să apere un penalty executat de Ernesto Torregrossa (84).

Udinese l-a recrutat în această vară pe Răzvan Sava, de la la echipa CFR Cluj, goalkeeper-ul român semnând un contract pe cinci ani.

”Nu a putut face nimic la golul lui Simy, dar a reacționat când Torregrossa a încercat să-l surprindă din penalty. Un debut pe care nu-l va uita”, a relatat tuttomercatoweb.com.

”Am ales să vin aici pentru că vreau să mă adaptez la Serie A și să învăț cât mai mult din această experiență. E un pas important pentru cariera mea”.

Mă simt puternic în toate aspectele jocului, dar, în cele din urmă, antrenorii de portari vor decide ce trebuie să îmbunătățesc. În ceea ce privește inspirația, studiez mult portari de top, precum Courtois și Oblak”, a spus Sava la prezentarea la Udinese.

Într-un alt joc disputat miercuri, echipa de ligă secundă Pisa, cu fundaşul Adrian Rus printre titulari, s-a înclinat la limită pe teren propriu în fața unei alte formații din Serie B, Cesena (scor 0-1).

Oaspeții au înscris golul victoriei în repriza secundă, prin Raffaele Celia (54).

Adrian Rus a fost înlocuit în minutul 76, în timp ce mijlocaşul Marius Marin a rămas pe banca de rezerve a gazdelor până la final.