Fără Cristiano Ronaldo, Al Nassr reușește doar un egal în debutul Ligii Campionilor Asiei

Sadio Mane (R) de la Al Nassr în acțiune în timpul meciului de fotbal din AFC Champions League dintre Al Nassr și Al-ShortaProfimedia
Al Nassr s-a zbătut fără rezultat să obțină o victorie în absența lui Cristiano Ronaldo (39 de ani) luni, când clubul saudit a debutat în Liga Campionilor Asiei doar cu o remiză, 1-1, cu mult mai slab cotata Al Shorta din Irak.

Ronaldo, căpitanul lui Al Nassr, nu a călătorit cu echipa pentru meciul de la Bagdad din cauza unei infecții virale.

Al Nassr, care a fost eliminată din ediția trecută a Ligii Campionilor Asiei în sferturile de finală de către viitoarea campioană Al Ain, a avut parte de un start de vis în capitala irakiană, când fundașul Sultan Al Ghannam a primit o pasă inteligentă din prima de la Otavio în minutul 14 și a reluat pe lângă portarul Al Shorta, Ahmed Basil.

Cu toate acestea, gazdele au egalat 10 minute mai târziu.

O încurcătură în apărare între noua achiziție Salem Al Najdi și fostul fundaș al lui RB Leipzig Mohamed Simakan i-a permis atacantului lui Al Shorta, Mohammed Dawood, să pătrundă în careu și să trimită un șut superb pe lângă Bento, în poarta lui Al Nassr.

Între timp, echipa saudită Al Ahli a obținut o victorie cu 1-0 pe teren propriu în fața iranienilor de la Persepolis, la Jeddah, iar noua achiziție Ivan Toney și-a făcut debutul în fotbalul asiatic.

Internaționalul din Coasta de Fildeș Franck Kessie a marcat unicul gol în minutul 2, înscriind din pasa lui Riyad Mahrez.

Persepolis a obținut un penalty cu patru minute înainte de pauză, când Merih Demiral a fost considerat vinovat de comiterea unui fault în interiorul careului, însă decizia a fost anulată în urma unei verificări VAR.

Internaționalul englez Toney, o achiziție din Premier League de la Brentford, a ratat o ocazie de aur de a-și deschide contul la Al Ahli cu cinci minute înainte de final, când a tras puțin pe lângă poartă.

El își făcuse debutul pentru Al Ahli vinerea trecută.

În altă ordine de idei, Al Ain și-a început apărarea titlului cu un rezultat de egalitate, 1-1, acasă cu Al Sadd din Qatar.

Akram Afif, fotbalistul asiatic al anului 2019 și jucătorul turneului la Cupa Asiei de la începutul acestui an, a deschis scorul pe stadionul Hazza bin Zayed în minutul 1.

Al Ain a obținut însă un punct cu 10 minute înainte de final, prin argentinianul Matias Palacios.

În celălalt meci de luni, echipa iraniană Esteghlal a trecut cu 3-0 de formația qatariotă Al Gharafa.

Noul format cuprinde 24 de echipe - 12 din Asia de Vest și 12 din Asia de Est.

Fiecare club joacă patru meciuri acasă și patru în deplasare, iar primele opt clasate din fiecare parte a tragerii la sorți avansează în fazele eliminatorii la începutul anului viitor.