Caz hilar în Moldova! Echipa a câștigat după ce a efectuat un număr nepermis de schimbări

Stadion Zimbru Chișinău
Stadion Zimbru ChișinăuProfimedia
Returul din sferturile Cupei Moldovei dintre Zimbru Chișinău - Milsami Orhei s-a decis în favoarea oaspeților, însă după o fază extrem de controversată care va fi analizată la Federația de la Chișinău.

În meciul tur, Zimbru s-a impus cu 2-1. În manșa decisivă de la Chișinău, tabela arăta 1-1 în minutul 90, rezultat la care Milsami părăsea competiția. Oaspeții l-au introdus în prelungiri în teren pe Vasile Luchiță, care a înscris la scurt timp pentru 2-1, trimițând partida în prelungiri.

Zimbru Chișinău - Milsami Orhei 1-2 (1-3 după prelungiri)

Până aici totul pare în regulă, numai că Luchiță a reprezentat modificarea cu numărul șase, în contextul în care regulamentul prevede doar cinci schimbări.

Mai mult decât atât, Milsami a mers mai departe în competiție, după ce în extra-time a primit un penalty controversat transformat de Ginsari în minutul 105.

Cei de la Zimbru Chișinău au făcut o plângere la FMF (Federația Moldovenească de Fotbal). Potrivit MoldFootball, regulamentul prevede sancțiuni în astfel de cazuri doar în campionat, nu și în meciurile de Cupă.