Argentina, victorie clară cu Chile, fără Messi. Di Maria și-a luat oficial adio de la Națională

Argentina triumfă în meciul cu Chile.
Argentina triumfă în meciul cu Chile.ČTK / AP / Natacha Pisarenko
Campionii mondiali în exercițiu s-au impus clar într-un meci disputat joi pe stadionul Monumental din Buenos Aires, în cea de-a șaptea zi a preliminariilor Cupei Mondiale 2026 din America de Sud.

Înainte de meci, Angel Di Maria, care s-a retras din echipa Argentinei după ce a câștigat Copa America în Statele Unite, a avut parte de un moment emoționant. Președintele CONMEBOL, Alejandro Dominguez, i-a oferit jucătorului de la Benfica o replică a trofeului continental.

Argentina nu a avut nevoie de mult timp pentru a prelua  inițiativa. Echipa gazdă și-a creat rapid câteva situații periculoase, printre care un șut al lui De Paul, o ocazie a lui Julián Álvarez dintr-o poziție bună și o lovitură de cap a lui Nico González care a trecut puțin pe lângă poartă.

Scorul de 0-0 de la finalul primei reprize a pedepsit lipsa de eficiență a gazdelor, care au avut o posesie sufocantă de 70 la sută, dar au ratat fiecare dintre cele opt șuturi pe poartă.

Zidul se prăbușește

Zidul pe care Gareca l-a construit în prima repriză pentru a-și apăra poarta s-a prăbușit la începutul părții secunde, când echipa lui Scaloni a găsit ceea ce îi lipsea, precizia necesară în ritm pentru a deschide scorul.

Golul de 1-0 a venit în urma unei centrări a lui Julián Alvarez pentru Mac Allister.

Dacă Argentina mai avea nevoie de ceva pentru a încununa seara, J. Alvarez a găsit din nou poarta, cu un șut puternic cu stângul din afara careului, care a prins și transversala.

Fără răspuns, Chile s-a resemnat, iar campionii mondiali au plusat pentru a pecetlui victoria, cu un assist al lui Garnacho pentru Dybala, care s-a ridicat la nivelul 10-ului pe care îl poartă de obicei Messi, absent din cauza unei accidentări.

Marți, Argentina va vizita Columbia la Barranquilla, în timp ce Chile va juca acasă cu Bolivia, la Santiago.