Calificări Cupa Mondială. Argentina, egal cu Venezuela / Brazilia învinge Chile

Calificări Cupa Mondială
Calificări Cupa MondialăČTK / AP / Ariana Cubillos
Argentina a reușit o remiză cu Venezuela la întoarcerea lui Lionel Messi (1-1), în timp ce Brazilia și-a reluat campania de calificare la Cupa Mondială 2026 cu o victorie de ultim moment, 2-1 împotriva Chile.

Ecuador - Paraguay 0-0

Bolivia se află la egalitate de puncte cu Ecuador, care a încheiat ziua pe locul cinci în clasament, după remiza 0-0 cu Paraguay la Quito.

Venezuela - Argentina 1-1

Messi, care a ratat ultimele meciuri ale Argentinei în septembrie din cauza unei accidentări, părea să fi pus campionii mondiali pe drumul spre victorie după ce lovitura sa liberă a ajutat la deschiderea scorului, Nicolas Otamendi fiind cel care a trimis mingea în poartă în minutul 13 după ce portarul a respins șutul lui Leo.

Însă Venezuela a luptat în fața propriilor suporteri și a fost răsplătită la jumătatea reprizei secunde, când atacantul veteran Salomon Rondon a reluat cu capul centrarea lui Yeferson Soteldo, care a trecut pe lângă portarul argentinian Geronimo Rulli.

Chile - Brazilia 1-2

Chile, care se află la un loc de ultimul loc în clasament, a zguduit Brazilia după doar două minute, când atacantul veteran Eduardo Vargas a trimis o lovitură de cap peste portarul lui Manchester City, Ederson, pentru deschide scorul.

Dar Brazilia a egalat, după ce Savinho a centrat pentru ca atacantul lui Botafogo, Igor Jesus, să înscrie cu capul.

Meciul părea destinat să se încheie la egalitate, asta până în minutul 89, când brazilianul Luiz Henrique, intrat proaspăt pe teren, a trimis un șut de la marginea careului pentru 2-1.

În urma acestei victorii, Brazilia ocupă locul patru în clasament, cu 13 puncte din nouă meciuri, la șase puncte distanță de liderul Braziliei.

Noua Zeelandă - Tahiti 3-0

Noua Zeelandă a obținut o victorie lejeră, 3-0 contra celor de la Tahiti. Just a deschis scorul în minutul 2 al partidei, iar Wood și Waine au completat tabela în minutele 67 și 89.