”11”-le ideal Flashscore la mondialul feminin. Campioana Teresa Abelleiro a dominat competiția

Teresa Abelleiro se bucură de victoria de la Campionatul Mondial.
Teresa Abelleiro se bucură de victoria de la Campionatul Mondial.Profimedia
Campionatul Mondial de fotbal feminin din 2023 s-a încheiat cu o victorie a Spaniei, dar întregul turneu a fost un mare succes din punct de vedere sportiv, al spectatorilor și al marketingului. Flashscore vă prezintă cea mai bună formație a campionatului, în funcție de notele primite.
Echipa ideală
Echipa idealăFlashscore

Portar

Chiamaka Nnadozie (Nigeria) 7.53

Nigeria a trecut de grupă, dar apoi a fost eliminată în optimile de finală de Anglia. În ciuda acestui fapt, Nnadozie a păstrat poarta intactă de nu mai puțin de trei ori, reușind acest lucru în remizele cu Canada și Irlanda, precum și împotriva Angliei, duelul fiind decis la penalty-uri, după 0-0 la finalul celor 120 de minute. Ea a parat una dintre loviturile de departajare, dar nici măcar acest lucru nu a fost suficient pentru calificare.

Fundași

Wendie Renard (Franța) 7.75

Căpitanul echipei naționale a Franței a marcat un gol care a stabilit victoria cu 2-1 în fața Braziliei. A jucat patru meciuri complete, în afară de cel cu Panama, franțuzoaicele primind un singur gol în 410 minute. Ele au cedat abia în sferturile de finală, în fața țării gazdă Australia.

Amanda Ilestedt (Suedia) 7.67

A lipsit de pe teren doar 29 de minute în total și a fost decisivă în drumul spre bronz. În plus, a marcat patru goluri, a doua cea mai bună performanță la campionat. Ilestedt a avut un turneu foarte bun din punct de vedere personal. Ea a excelat la ambele capete ale terenului.

Alex Greenwood (Anglia) 7.84

Anglia a fost foarte responsabilă în apărare, primind doar patru goluri în șapte meciuri, cu unul singur în grupă și celelalte trei din sferturi până în finală. Cel mai slab joc al lui Greenwood a venit chiar la final, dar, în general, a fost extrem de fiabilă și nu a făcut nicio greșeală în apărarea de trei oameni.

Manuela Vanegas (Columbia) 7.7

A jucat foarte bine în defensiva Columbiei. Deși cel mai bun moment al său a fost golul victoriei în poarta Germaniei, ea a arătat calități incontestabile pe tot parcursul meciului. În vârstă de numai 22 de ani, ea va pleca cu siguranță de la Real Sociedad, datorită performanțelor sale din campionat.

Mijlocași

Danielle van de Donk (Olanda) 7.75

A jucat cel mai bun meci al său împotriva Vietnamului, marcând un gol și oferind o pasă de gol în victoria cu 7-0, deși a stat pe teren doar 45 de minute. Cu toate acestea, a primit note mari în toate meciurile pe care le-a jucat. A fost absentă în sferturile de finală, ceea ce ar putea fi motivul pentru care Olanda a pierdut în fața Spaniei, care a câștigat ulterior campionatul.

Teresa Abelleiro (Spania) 8.19

În absența stelei Putellas, mijlocașul de la Real Madrid a devenit un punct de sprijin la mijlocul terenului, iar împreună cu Bonmatia au format un duo de calitate atât în spate, cât și în față. Abelleiro a marcat un gol și a adăugat o pasă de gol. A dominat pe teren.

Lindsey Horan (SUA) 8.03

După două titluri, jucătoarele din SUA au fost eliminate de suedeze în optimi de finală. Ele nu au avut o prestație ideală și s-au chinuit să iasă din grupă. Unul dintre puținele aspecte pozitive a fost prestația lui Horan. Ea a marcat două goluri împotriva Vietnamului și a Olandei. De asemenea, a transformat un penalty împotriva echipei care a fost ulterior medaliată cu bronz.

Jill Roorda (Olanda) 7,9

Roordova a făcut meciuri excelente la trecerea dintre faza grupelor și cea eliminatorie. Împotriva Vietnamului, ea și-a ridicat nota la 9,7 grație celor două goluri, apoi s-a impus în fața sud-africancelor în optimi, dar poate cea mai slabă prestație individuală a avut loc în sferturile de finală, unde s-a oprit și drumul olandezelor.

Atacanți

Selma Bach (Franța) 7.8

Deși a început Cupa Mondială pe banca de rezerve, a jucat regulat începând cu al doilea meci și a fost capabilă să submineze orice defensivă adversă de pe extremă. Deși nu a marcat niciun gol, a înregistrat două pase de gol și și-a creat mai multe ocazii periculoase.

Lieke Martens (Olanda) 7,7

În fiecare meci, jucătoarea olandeză a depășit pragul de 7,2 în Flashscore, iar o dată a ajuns chiar și la 9. În total, ea a marcat un gol și a adăugat două pase de gol.