Anglia a zdrobit China și a deschis calea Danemarcei spre optimile Cupei Mondiale feminine

Anglia a zdrobit China
Anglia a zdrobit ChinaAFP
Anglia și Danemarca s-au calificat în optimile de finală din Grupa D a Campionatului Mondial feminin.

China - Anglia 1-6

Lauren James a strălucit din nou cu două goluri frumoase, iar Anglia a reușit cea mai bună prestație de până acum la Cupa Mondială de fotbal feminin.

pentru a învinge marți China cu 6-1 și a se califica în optimi ca și câștigătoare a grupei D.Alessia Russo a dat campionilor europeni startul perfect cu un gol în minutul 4, iar Lauren Hemp și James au adăugat alte două goluri pentru a oferi Angliei un avantaj confortabil la pauză pe stadionul Hindmarsh.

Statistici
StatisticiOpta by StatsPerform

Campioana Asiei, China, care părăsește faza grupelor pentru prima dată în opt ediții ale Cupei Mondiale, a ieșit în trombă în repriza a doua și a reușit să recupereze un gol din penalty-ul lui Wang Shuang.

James a reușit însă al treilea gol, înainte ca Chloe Kelly și Rachel Daly să înscrie și ele pentru a oferi Angliei o victorie categorică, care se îndreaptă spre Brisbane, unde va juca luni cu Nigeria pentru un loc în sferturile de finală.

Haiti - Danemarca 0-2

Căpitanul Danemarcei, Pernille Harder, a transformat un penalty în prima repriză pentru a înscrie primul său gol la Cupa Mondială feminină, pregătind o victorie cu 2-0 în fața statului Haiti.

Statistici

Rezultatul pune capăt unei lungi perioade de secetă pentru daneze, care au ajuns ultima dată în faza eliminatorie în 1995. După ce a învins China cu 6-1, Anglia s-a clasat în fruntea Grupei D și va înfrunta luni Nigeria la Brisbane, în timp ce Danemarca, ocupanta locului secund, întâlnește Australia la Sydney.

Haiti încheie prima sa campanie la Cupa Mondială fără victorie din trei meciuri.