Australia a învins Danemarca și s-a calificat în sferturile de finală ale CM 2023

Australia a învins Danemarca la CM 2023
Australia a învins Danemarca la CM 2023Profimedia
Naționala feminină de fotbal a Australiei a învins Danemarca cu 2-0 și merge mai departe la competiția organizată în comun de Australia și Noua Zeelandă.

Danemarca a disputat primul meci eliminatoriu la Cupa Mondială din 1995 încoace și a avut rapid prima ocazie de gol, dar Rikke Madsen nu a reușit să atingă mingea în timp ce aluneca spre poartă.

Danezele, clasate pe locul 13 în lume față de locul 10 al Australiei, ar fi putut prelua conducerea la un sfert de oră de la start pe Stadium Australia, dar Pernille Harder a tras direct în portarul Mackenzie Arnold.

Gheața a fost spartă pentru Australia de Caitlin Foord în minutul 29, iar Hayley Raso a marcat pentru 2-0 în minutul 70.

În runda următoare, Australia va întâlni sâmbătă câștigătoarea din partida Franța - Maroc, meci care va avea loc marți la Adelaide.