Cupa Mondială Feminin: Brazilia face scor cu Panama în meciul de debut

Brazilia - Panama 4-0, în Grupa F din cadrul Cupei Mondiale de Fotbal feminin
Brazilia - Panama 4-0, în Grupa F din cadrul Cupei Mondiale de Fotbal femininProfimedia
Naționala Braziliei a surclasat-o pe cea a statului Panama, scor 4-0, luni, la Adelaide, în primul meci al acestor echipe în Grupa F a Cupei Mondiale la fotbal feminin, organizată de Australia și Noua Zeelandă.

Jucătoarele și fanii din Panama au fost în lacrimi în timpul imnului național, subliniind ce înseamnă pentru ei să fie pentru prima dată la Cupa Mondială.

Dar acesta a fost un debut pe care, probabil, vor dori să-l uite, deoarece Brazilia antrenoarei suedeze Pia Sundhage a făcut o demonstrație de fotbal fluid și ofensiv.

Extrema Ary Borges a fost cea mai bună jucătoare a întâlnirii, cu o triplă (minutele 19, 39, 70) și o superbă pasă decisivă pentru Beatriz (48).

Brazilia - Panama 4-0

Marta, celebra jucătoare braziliană în vârstă de 37 de ani care evoluează pe postul de atacant, a intrat de pe banca de rezerve cu un sfert de oră înainte de fluierul final. minute de joc. Considerată cea mai bună fotbalistă a tuturor timpurilor, Marta ar putea deveni prima jucătoare care marchează la șase Cupe Mondiale.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Duminică, în primul meci al grupei, Franța a fost ținută în șah de Jamaica, scor 0-0. Brazilia și Franța vor fi adversare sâmbătă la Brisbane. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală.