Germania, eliminare șocantă la Cupa Mondială feminină după o remiză cu Coreea de Sud

Jucătoarelor germane nu le vine să creadă că au fost eliminate de la Cupa MondialăAFP
Lovitura de cap a Alexandrei Popp a adus Germaniei o remiză, 1-1, împotriva Coreei de Sud, dar nu a fost suficientă pentru a împiedica DFB-Frauenteam să fie eliminată de la o Cupă Mondială feminină a FIFA în faza grupelor pentru prima dată în istoria sa.

Germania a fost zdruncinată chiar la finalul meciului cu Columbia de data trecută, iar Coreea de Sud a făcut-o să tremure încă de la începutul meciului cu primul său gol din acest turneu.

În ziua în care Casey Phair a devenit a doua cea mai tânără jucătoare titulară de la Cupa Mondială feminină, fotbalista de 16 ani a văzut un șut spectaculos respins în bară de Merle Frohms, înainte ca mai experimentata Cho So-hyun să recepționeze o pasă magistrală a lui Lee Young-ju și să aplice cea mai rece dintre finalizări pentru a declanșa sărbătoarea după doar șase minute.

Echipa antrenată de Martina Voss-Tecklenburg a încercat imediat să egaleze, dar Klara Buhl a trimis două șuturi pe lângă poartă din poziții promițătoare.

În plus față de frustrarea provocată de aceste ratări, apărarea hotărâtă și organizată a coreencelor le-a privat pe nemțoaice de ocazii în restul primei reprize.

Cu toate acestea, căpitanul Popp nu a făcut nicio greșeală atunci când în cele din urmă a venit una în minutul 42, ridicându-se deasupra lui Kim Hye-ri pentru a înscrie clinic cu capul din centrarea lui Svenja Huth - alăturându-se astfel compatrioatei Heidi Mohr, care a marcat în timpul a opt meciuri consecutive la Cupa Mondială feminină și la UEFA Women's Euros, cea mai lungă serie de astfel de goluri în aceste competiții.

Dar pentru că Marocul conducea în celălalt meci din Grupa H, Germania a ieșit de la cabine cu nevoia unei victorii.

DFB-Frauenteam a crezut că a avut-o atunci când Sara Dabritz a centrat din nou, iar Popp a reluat cu capul, dar atacanta a fost puțin în offside, iar puțin mai târziu o altă lovitură de cap imperioasă a lovit bara transversală.

Statisticile meciului Germania vs Coreea de Sud
Statisticile meciului Germania vs Coreea de SudStatsPerform

Cu echipa lui Colin Bell refuzând să dea înapoi, s-au arătat 16 minute de timp adițional, Sydney Lohmann fiind cea mai aproape de un al doilea gol german cu un șut care a trecut agonizant peste, iar Coreea de Sud a evitat înfrângerea pentru a treia oară în 13 meciuri de la Cupa Mondială feminină și a obținut primul punct din această campanie.

În acest fel, au contribuit la umilința Germaniei, care a părăsit turneul după ce a câștigat doar trei din ultimele nouă meciuri internaționale.