Germania zdrobește Marocul cu 6-0 la Cupa Mondială și începe lupta pentru titlu

Germania - Maroc 6-0
Germania - Maroc 6-0 AFP
Superstarul Alexandra Popp a marcat de două ori, iar Germania a învins debutanta Maroc cu un categoric 6-0

Popp a marcat cu capul în minutul 12 și a mai înscris un gol înainte de pauză, iar dubla campioană a obținut cea mai radicală victorie de până acum a turneului din Australia și Noua Zeelandă.

Klara Buehl a venit cu o a treia reușită chiar la primul atac al Germaniei după reluare, înainte de autogolurile lui Hanane Ait El Haj și Zineb Redouani.

Un gol în ultimul minut al rezervei Lea Schueller a închis tabela, în timp ce Marocul - prima echipă arabă care a jucat la o Cupă Mondială a Femeilor - a înregistrat o înfrângere umilitoare.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Și pe hârtie partida arăta ca cea mai dezechilibrată din faza grupelor. Sunt  70 de locuri care separă Germania de Maroc în clasamentul mondial, iar prăpastia dintre ele a fost evidentă încă de la început.

27.256 de fani au asistat pe Melbourne Rectangular Stadium, într-o arenă aproape plină.

Germania, care a câștigat Cupa Mondială în 2003 și 2007, a fost eliminată în sferturile de finală în urmă cu patru ani.

Dar, de atunci, sub pregătirea antrenoarei Martina Voss-Tecklenburg a înregistrat  un progres impresionant.

Columbia și Coreea de Sud sunt de asemenea în această grupă și joacă marți.