Italia a învins Argentina în meciul de debut la Cupa Mondială 2023

Cristiana Girelli sărbătorește înscrirea golului din meciul cu Argentina
Cristiana Girelli sărbătorește înscrirea golului din meciul cu ArgentinaAFP
Squadra Azzurra a trebuit să aștepte până în ultimele minute ale meciului pentru a reuși golul victoriei, după două goluri anulate de VAR și multe acțiuni periculoase.

Selecționata Italiei a debutat cu dreptul la Cupa Mondială feminină de fotbal, ediția 2023, învingând la limită, cu scorul de 1-0, echipa Argentinei, pe stadionul Eden Park din Auckland (Noua Zeelandă), într-o partidă din Grupa G a competiției.'Squadra Azzurra' s-a impus printr-un gol marcat cu capul în finalul reprizei secunde de Cristiana Girelli (87), după ce italiencele au mai avut încă două goluri anulate pe motiv de ofsaid.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

În urma acestei victorii, Italia s-a alăturat Suediei în fruntea clasamentului Grupei G, după ce scandinavele au avut la rândul lor dificultăți în meciul câștigat cu 2-1 în fața Africii de Sud, duminică la Wellington.

Pe 28 iulie, Argentina va juca împotriva Africii de Sud, la Dunedin, în timp ce Italia și Suedia se vor înfrunta o zi mai târziu, la Hamilton.

Clasament: 1. Suedia - 3 puncte, 2. Italia - 3 puncte, 3.Africa de Sud - 0 puncte, 4. Argentina - 0 puncte.

Bertolini: "Girelli a adus un plus de valoare"

"Suntem foarte fericite pentru că știam că este important să începem bine. A fost foarte dificil, dar am meritat victoria", a declarat antrenoarea naționalei Italiei, Milena Bertolini, la finalul meciului.

"Girelli? Cristiana este căpitanul și este mereu acolo. Când intră face ceea ce știe să facă și o face la fel de bine ca și celelalte. Jucătorii noi s-au descurcat bine dacă sunt aici este pentru că au calitate, acum ne bucurăm de această victorie și apoi vom începe să lucrăm pentru a pregăti următorul meci", a continuat Bertolini.