Jamaica blochează Franța și produce surpriza la Mondialul feminin

Franța a remizat cu Jamaica
Franța a remizat cu JamaicaAFP
Franța nu a reușit să învingă Jamaica, în timp ce Suedia a câștigat greu partida cu Africa de Sud.

Franța - Jamaica 0-0

Statistici meci
Statistici meciStatsPerform

Olanda - Portugalia 1-0

Olanda a învins Portugalia cu scorul de 1-0, duminică, la Dunedin, în primul meci al acestor echipe în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal feminin, găzduită de Australia și Noua Zeelandă.

Golul a fost înscris de fundașul Stefanie van der Gragt în minutul 13. Portugalia, care pornea cu șansa a doua, nu a pus mari probleme defensivei adverse, trimițând primul șut pe spațiul porții de-abia în minutul 80.

Statistici meciStats Perform

În această grupă, naționala Statelor Unite, campioana mondială en titre, a trecut sâmbătă de cea a Vietnamului cu scorul de 3-0.

Suedia - Africa de Sud 2-1

Suedia, vicecampioana olimpică, a învins in extremis Africa de Sud, cu scorul de 2-1, duminică, la Wellington, în primul meci din Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal feminin, găzduită de Australia și Noua Zeelandă.

Fundașul Amanda Ilestedt a marcat golul victoriei în minutul 90, după ce Fridolina Rolfo egalase pentru scandinave în minutul 65. Campioana Africii deschisese scorul prin Hildah Magaia (48).

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală.