Meci spectaculos! Carmona duce Spania în prima finală a Cupei Mondiale de fotbal feminin

Spania, în finala Cupei Mondiale la fotbal feminin
Spania, în finala Cupei Mondiale la fotbal femininAFP
Olga Carmona a marcat pe final de meci și a trimis Spania direct în prima finală Cupei Mondiale, reușind să treacă de Suedia cu scorul de 2-1

Purtând banderola de căpitan, Carmona a marcat în minutul 90 din marginea suprafeței de joc, la două minute după ce Rebecka Blomqvist a egalat pentru Suedia, în fața celor 43.217 spectatori de pe Eden Park.

Salma Paralluelo, eroina sferturilor de finală împotriva Olandei, a adus Spania în avantaj cu golul de deschidere în minutul 81.

La mai puțin de un an după ce o revoltă a jucătoarelor a sfâșiat echipa, "La Roja" va avea șansa de a ridica trofeul duminică, când va înfrunta Australia sau Anglia.

Suedia se înclină după o nouă înfrângere în semifinale. În urmă cu patru ani, a ajuns în semifinale în Franța, dar nu au reușit să meargă mai departe.

Meci spectaculos

Cele trei goluri au fost marcate pe finalul primei reprize, iar meciul a fost de-a dreptul unul spectaculos. Paralluelo a deschis scorul pentru Spania în minutul 81, Blomqvist a egalat în 88, iar Carmona a fost jucătoarea decisivă, reușind să înscrie în minutul 89.