Miyazawa înscrie din nou, iar Japonia învinge Norvegia și se califică în sferturile de finală

Japonia a învins Norvegia cu 3-1 în optimile Cupei Mondiale feminine
Japonia a învins Norvegia cu 3-1 în optimile Cupei Mondiale feminineProfimedia
Hinata Miyazawa a marcat al cincilea său gol al turneului, iar Japonia a învins sâmbătă Norvegia cu 3-1, într-o confruntare între foste campioane, și s-a calificat pentru a patra oară în sferturile de finală ale Cupei Mondiale feminine.

Japonia a avut misiunea de a îngropa amintirea eliminării dezamăgitoare din optimi în 2019 și de a merge mai departe pentru a juca împotriva învingătoarei din confruntarea de duminică dintre Statele Unite, deținătoarea trofeului, și Suedia.

În prima parte a jocului, ambele echipe au înscris la o distanță de numai 5 minute. Jucătoarele nipone au deschis scorul după un autogol al lui Ingrid Engen, Norvegia egalând în scurt timp prin Guro Reiten, a cărei lovitură de cap a învins-o pe Yamashita.

Golurile din repriza a doua ale lui Risa Shimizu și Miyazawa au asigurat calificarea Japoniei. Meciul de pe Sky Stadium a fost asistat de 33.042 de spectatori.

Japonia - Norvegia 3-1

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Reușita din minutul 81 al lui Miyazawa a dus-o pe jucătoare la egalitate cu căpitanul Germaniei, Alexandra Popp, în topul celor mai bune marcatoare ale turneului și a egalat recordul japonez al lui Homare Sawa pentru o Cupă Mondială, stabilit în 2011, când ”Nadeshiko” a cucerit titlul.

Cifrele înregistrate de Hinata Miyazawa în partida cu Norvegia
Cifrele înregistrate de Hinata Miyazawa în partida cu NorvegiaOpta by Stats Perform/Profimedia

Norvegia, campioană mondială în 1995, părăsește turneul înainte de sferturile de finală pentru a treia oară în nouă campanii la Cupa Mondială.

Ambele echipe au intrat în meci după victorii importante, Japonia după un categoric 4-0 în fața naționalei Spaniei, iar Norvegia după victoria cu 6-0 în fața Filipinelor.