Portugalia a obținut prima victorie din istoria sa la Cupa Mondială de fotbal feminin

Portugalia - Vietnam 2-0 / SUA - Olanda 1-1 / Australia - Nigeria 2-3
Portugalia - Vietnam 2-0 / SUA - Olanda 1-1 / Australia - Nigeria 2-3AFP
Portugalia a obținut prima victorie din istoria sa la Cupa Mondială de fotbal feminin, scor 2-0 în fața Vietnamului, SUA a remizat cu Olanda, scor 1-1, iar Nigeria trece cu 2-3 de Australia.

Portugheza Telma Encarnacao a marcat un gol și a dat o pasă de gol în victoria cu 2-0 în fața Vietnamului, echipă debutantă la Cupa Mondială feminină, eliminând astfel echipa din Asia de Sud-Est.

Portugalia - Vietnam 2-0

Portugalia a obținut joi prima victorie din istoria sa la Cupa Mondială de fotbal feminin, impunându-se cu scorul de 2-0 în fața selecționatei Vietnamului, într-o partidă din Grupa E disputată pe Waikato Stadium din Hamilton (Noua Zeelandă).

Notele jucătoarelor
Notele jucătoarelorFlashscore

Naționala lusitană a marcat ambele goluri în prima repriză, prin Telma Encarnaçao (7) și Francisca Nazareth (21), consfințind eliminarea Vietnamului, o altă debutantă la această competiție.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

În urma acestui succes, Portugalia păstrează o șansă de calificare în optimile de finală, urmând să înfrunte pe 1 august, în ultima etapă puternica echipă a Statelor Unite, deținătoarea titlului, care a remizat cu Olanda (1-1) în celălalt meci din Grupa E disputat joi.

Clasamentul Grupei E se prezintă astfel: 1. SUA 4 puncte, 2. Olanda 4 puncte, 3. Portugalia 3 puncte, 4. Vietnam 0 puncte.

Rezultatul meciului
Rezultatul meciuluiFlashscore

SUA - Olanda 1-1

Selecționata Statelor Unite, deținătoarea titlului, a fost ținută în șah de echipa Olandei (scor 1-1), într-o partidă din Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal feminin, disputată joi la Wellington (Noua Zeelandă), în fața a 27.312 spectatori.

Olanda a deschis scorul în prima repriză, prin Jill Roord (17), americancele fiind astfel conduse pentru prima oară la un Mondial începând din 2011.

"Team USA", dublă campioană a lumii (2015, 2019), care venea după treisprezece victorii consecutive la Cupa Mondială, a reușit să restabilească egalitatea în repriza secundă, prin căpitanul Lindsey Horan, în urma unui corner (62).

Tot miercuri, în Grupa E se mai dispută partida Portugalia - Vietnam, la Hamilton (Noua Zeelandă).

Statele Unite și Olanda ocupă primele două locuri în această grupă, la egalitate de puncte (4), fiind favorite la calificarea în faza următoare a turneului. Cele două formații s-au înfruntat în finala ediției 2019 a Cupei Mondiale, câștigată de naționala americană cu 2-0.

Pe 1 august, în ultima etapă din Grupa E, SUA va înfrunta Portugalia, în timp ce Olanda va juca împotriva Vietnamului.

Australia - Nigeria 2-3

Nigeria a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal feminin, învingând Australia cu 3-2.

Asisat Oshoala a înscris din voleu în minutul 72 și a pecetluit o victorie meritată a africanilor. Emily van Egmond a deschis scorul pe finalul primei reprize, Kanu egalând în minutul 45+6. Osinachi Ohale a adus Nigeria în avantaj după pauză în minutul 65.

Oshoala a marcat pentru 3-1 în minutul 72, Kennedy a redus din diferență, reușid un gol în minutul 90+10.

Victoria obținută pe Lang Park a dus Nigeria pe primul loc în grupa B, la egalitate cu Canada la patru puncte, dar cu un avans la diferența de goluri.

Matildas trebuie acum să învingă Canada în ultimul lor meci pentru a se califica în optimi la un turneu în care era favorită.