Spania trece la scor de Elveția și se califică în premieră în sferturile Cupei Mondiale feminine

Spania s-a calificat în sferturile de finală
Spania s-a calificat în sferturile de finalăAFP
Aitana Bonmati a marcat două goluri, iar Spania a învins sâmbătă Elveția cu 5-1 la Cupa Mondială de fotbal feminin și a obținut pentru prima dată în istoria sa o calificare în sferturile de finală.

Elveția - Spania 1-5

Elveția nu a primit niciun gol în cele trei meciuri din Grupa A, dar a fost nevoie de doar cinci minute pentru ca mijlocașul Bonmati să treacă de defensiva lor și să înscrie primul gol pentru La Roja.

Statistici Bonmati
Statistici BonmatiOpta by Stats Perform

Alba Redondo, Laia Codina și Jenny Hermoso și-au mai trecut numele pe tabela de marcaj, spre deliciul celor 43.217 spectatori - un record pentru un meci de fotbal în Noua Zeelandă, la feminin sau masculin.

Spania a terminat pe locul al doilea în grupa C, învingând Costa Rica și Zambia cu un scor combinat de 8-0, înainte de a fi zdruncinată într-o înfrângere surprinzătoare cu 4-0 în fața Japoniei, luni.

Selecționerul Jorge Vilda a făcut cinci schimbări în echipa sa de sâmbătă față de acea înfrângere, inclusiv renunțarea la portarul Maria Rodriguez în favoarea lui Coll.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Spaniolii vor juca acum împotriva învingătoarei din meciul de duminică din optimile de finală dintre Olanda și Africa de Sud.

Elveția și-a egalat cea mai bună clasare la Cupa Mondială, fiind eliminate în optimile de finală la singura lor altă participare la Cupa Mondială, în 2015.