Suedia a învins Australia în finala mică a Cupei Mondiale feminine

Suedia a terminat pe locul trei
Suedia a terminat pe locul treiProfimedia
Suedia a cucerit a patra medalie de bronz la Cupa Mondială feminină, după ce a învins Australia, coorganizatoarea competiției, cu 2-0, în meciul contând pentru locul al treilea.

Suedia - Australia 2-0

Suedezele, clasate pe locul trei în lume, au primit un penalty în minutul 28, după ce o analiză VAR a arătat că australianca Clare Hunt a atins-o pe Stina Blackstenius la călcâie, iar Fridolina Rolfo a înscris lovitura de pedeapsă rezultată.

Căpitanul Suediei, Kosovare Asllani, a dublat avantajul imediat după o oră de joc, marcând cu un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Deși dezamăgite să încheie Cupa Mondială cu o nouă înfrângere, australiencele au obținut totuși cel mai bun rezultat din istorie, , deoarece nu trecuseră niciodată de faza sferturilor de finală.

Urmărește finala mare pe Flashscore: Spania - Anglia, duminică, ora 11:00