Suedia elimină campioana mondială en-titre Statele Unite la loviturile de departajare

Suedia a câștigat dramatic la loviturile de departajare
Suedia a câștigat dramatic la loviturile de departajareProfimedia
Suedezele sunt în sferturile de finală la Cupa Mondială de fotbal feminin, după ce au învins cu 5-4 Statele Unite, în urma loviturilor de departajare, în cele 120 de minute jucate scorul fiind 0-0.

Emoțiile au fost imense la lovitura de pedeapsă decisivă transformată de Lina Hurtig. A fost nevoie de intervenția VAR pentru ca centralul Stephanie Frappart să valideze golul, după ce portarul Alyssa Naeher a reușit să respingă în două rânduri balonul, care a părut inițial că nu a trecut linia buturilor.

De partea cealaltă, Sophia Smith a avut șansa de a câștiga meciul pentru SUA, cvadruple campioane, dar a trimis mingea peste bară.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Portarul suedez Zecira Musovic a făcut un meci mare pentru scandinave, reușind 11 parade importante înainte de loviturile de departajare.

Deseori lipsite de posesie, suedezele nu au avut niciun șut pe poartă până în minutul 85, când Sofia Jakobsson, venită de pe bancă, a pătruns în careu, însă a luat-o la țintă pe Alyssa Naeher.

Megan Rapinoe a ieșit de pe bancă pentru a o înlocui pe atacanta Alex Morgan în minutul 9 al primei reprize de prelungiri, dar nu a reușit să își ajute echipa. Campioanele mondiale en-titre părăsesc competiția, în timp ce Suedia se pregătește pentru duelul cu Japonia din sferturi.