VIDEO. Messi reușește un hattrick și Argentina învinge Bolivia cu 6-0

Calificări Cupa Mondială
Calificări Cupa MondialăČTK / AP / Natacha Pisarenko
Lionel Messi a marcat al zecelea hattrick pentru Argentina și a contribuit la alte două goluri, iar naționala sa a învins Bolivia cu 6-0 în preliminariile sud-americane pentru Campionatul Mondial din 2026, marți, pe stadionul Monumental.

Aflat la a doua prezență la echipa națională de când s-a recuperat după accidentarea suferită la Copa America în iulie, Messi a profitat de o greșeală a fundașului Marcelo Suarez pentru a deschide scorul în minutul 19.

Portarul Boliviei, Guillermo Viscarra, a făcut câteva intervenții bune pentru a împiedica gazdele să-și mărească avantajul, dar a fost învins în minutul 43, când Lautaro Martinez a marcat din centrarea lui Messi.

Argentina a făcut 3-0 chiar înainte de pauză, Messi servindu-l pe Julian Alvarez.

Echipa lui Lionel Scaloni a controlat a doua repriză și și-a mărit avantajul prin Nicolas Otamendi, însă golul a fost anulat pentru offside.

Totuși, înlocuitorul Thiago Almada a făcut 4-0, marcând din pasa lui Nahuel Molina în minutul 70.

Messi, în vârstă de 37 de ani, le-a oferit fanilor și mai multe motive de sărbătoare în ultimele momente, învingând doi fundași bolivieni înainte de a trimite un șut puternic pe lângă Viscarra, marcând al doilea său gol.

Messi a avut nevoie de doar încă două minute pentru a realiza hattrick-ul, egalându-l pe portughezul Cristiano Ronaldo la numărul de hattrick-uri în meciurile internaționale. Căpitanul Argentinei a trimis un șut cu stângul și a marcat, ajungând la un total de goluri pentru echipa națională de 112.

„Este foarte frumos să vin aici, să simt afecțiunea oamenilor, mă emoționează cum îmi strigă numele. Asta mă motivează. Mă bucur să fiu fericit acolo unde sunt. În ciuda vârstei mele, când sunt aici, mă simt ca un copil. Mă simt confortabil cu această echipă. Atâta timp cât mă simt bine și pot continua să joc așa cum îmi doresc, voi continua să mă bucur”, a spus Messi.

Argentina se află pe primul loc în clasament, cu 22 de puncte.

Cupa Mondială din 2026 va fi găzduită de Statele Unite, Mexic și Canada.