Cupa României: ”U” Cluj a fost eliminată de Metalul Buzău / Final de drum pentru Corvinul

Ioan Ovidiu Sabău
Ioan Ovidiu SabăuProfimedia
În perioada 27-29 august sunt programate partidele din play-off-ul Cupei României, ediția 2024-2025. Echipele care vor trece de play-off se vor califica în grupele Cupei României.

Joi, 29 august

19:50 - Deținătoarea trofeului, Corvinul Hunedoara, a pierdut fără drept de apel pe terenul lui FC Argeș. Revelația sezonului trecut a fost învinsă cu 2-0, Roman (4) și Buhacian (45+1) fiind autorii celor două goluri.

O altă prim divizionară, Unirea Slobozia, a fost și ea eliminată din Cupa României după ce a primit un gol târziu pe terenul celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc (87).

Ultima echipă calificată este CS Afumați care a trecut de Gloria Buzău la loviturile de departajare.

19:00 - Primul rezultat al zilei vine de la Buzău, unde Metalul din localitate a dispus cu 1-0 de prim-divizionara ”U” Cluj și s-a calificat în grupele competiției. Singurul gol al partidei a fost marcat de Constantinescu în minutul 62.

Programul zilei

Au loc ultimele patru meciuri din play-off-ul Cupei României după următorul program:

17:00 - Metalul Buzău - ”U” Cluj

17:30 - CS Afumați - Gloria Buzău

17:30 - Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea Slobozia

17:30 - FC Argeș - Corvinul Hunedoara

Miercuri, 28 august

20:55 - Dinamo trece de FC Voluntari și își asigură prezența în grupele Cupei României. Citește cronica partidei

20:15 - FC U Craiova (Liga 2) și CSM Slatina (Liga 2) au fost eliminate de Unirea Alba-Iulia și Agricola Borcea, formații din Liga a 3-a, în urma loviturilor de departajare.

Unirea Alba-Iulia - FC U Craiova 1-1 (5-4 după lovituri de departajare)

Agricola Borcea - CSM Slatina 1-1 (4-3 după lovituri de departajare)

19:23 - Poli Iași și FC Hermannstadt s-au calificat fără probleme în faza grupelor Cupei României. Formația moldoveană s-a impus cu 2-0 pe terenul Concordiei Chiajna, în timp ce sibienii s-au impus cu 3-0 în partida de la Foșani cu CSM.

Într-un alt duel, Ceahlăul Piatra Neamț s-a impus cu 2-0 în deplasarea cu CSM Pașcani, iar FC Botoșani a marcat un gol în minutele de prelungire la Alexandria și a obținut calificarea.

Duelurile Agricola Borcea - CSM Slatina și Unirea Alba Iulia - FC U Craiova au intrat în prelungiri.

Grosul partidelor din faza play-off a Cupei României se joacă în cursul zilei de miercuri după următorul program:

Marți, 27 august

CSM Reșita (Liga 2), SCM Rm. Vâlcea (Liga 3), Sănătatea Cluj (Liga 3) și Petrolul (Liga 1) și-au asigurat marți seară calificarea în grupele Cupei României.

CSC Dumbrăvița – Petrolul Ploiești 1-1 (4-5 după lovituri de departajare)

Deși a avut statut de echipă oaspete, Petrolul a jucat acasă, pe Ilie Oană, partida cu divizionara secundă Dumbrăvița.

După primele 90 de minute, tabela arăta scorul de 1-1, ambele goluri fiind reușite în actul secund. Tudorie a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner, pentru ca 10 minute mai târziu Nicu Modan să înscrie un ”eurogol” fantomă care să îi ajute pe cei de la Dumbrăvița să meargă în prelungiri.

În extra time, scorul s-a menținut, duelul urmând a se decide la loviturile de departajare, acolo unde Bodri a fost singurul care a ratat și le-a permis ”lupilor” să meargă în grupele competiției.

FC Bihor Oradea – CSM Reșița 1-3

CSM Reșița este prima echipă calificată în grupele Cupei României. Jucătorii antrenați de Flavius Stoican au reușit să se impună la Oradea, pe terenul lui FC Bihor, chiar dacă la pauză au fost conduși cu 1-0.

Cele două echipe se vor reîntâlni peste trei zile, de data aceasta într-un meci din etapa a cincea din Liga 2, unde CSM Reșița este încă neînvinsă (V2, E2).

Minaur Baia Mare – SCM Rm. Vâlcea 2-3

Oaspeții au reușit o calificare dramatică. După ce au risipit un avantaj de două goluri și au fost egalați în minutul 86, meciul părea că se îndreaptă spre cele două reprize suplimentare de prelungiri, Totuși, Bogdan Rusu a marcat al doilea său gol, în minutul 88, și a tranșat calificarea în favoarea vâlcenilor.

Marcatorii
MarcatoriiFlashscore

Sănătatea Cluj – AFC Câmpulung-Muscel 2-1

Clujenii au dat lovitura în minutul 89 și Sănătatea devine a doua echipă din Liga 3 (după SCSM Rm. Vâlcea), care va juca în grupele Cupei României.

Metalul Buzău – Universitatea Cluj, ora 17:00

CS Afumați – Gloria Buzău, ora 17:30

AFK Csikszereda – Unirea Slobozia, ora 17:30

Campionii FC Argeș – Corvinul Hunedoara, ora 17:30

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.