Premieră! Divizionara secundă Corvinul câștigă dramatic Cupa României la lovituri de departajare

Corvinul Hunedoara câștigă în premieră Cupa României
Corvinul Hunedoara câștigă în premieră Cupa RomânieiProfimedia
Echipa din Liga a II-a a reușit performanța unică de a cuceri Cupa României după o finală dramatică în care a fost condusă de fiecare dată de Oțelul lui Dorinel Munteanu.

Corvinul Hunedoara - Oțelul Galați 2-2 (3-2 după lovituri de departajare)

Corvinul lui Florin Maxim scrie astfel istorie, echipa hunedoreană care nu are drept de promovare în Liga 1 având șansa de a ajunge în preliminariile Europa League după această performanță. Rămâne de văzut însă dacă hunedorenii vor primi aviz favorabil din partea UEFA pentru participarea în Europa.

De cealaltă parte, Oțelul lui Dorinel Munteanu va juca meci de baraj cu U Cluj (UTA și Hermannstadt nu au licență pentru a juca în Europa), câștigătoarea urmând apoi să dispute încă un meci de baraj cu locul 3 din play-off (CFR Cluj, Univ Craiova sau Farul).

Pe Stadionul Municipal de la Sibiu, cele două echipe s-au tatonat în primele 15 minute de joc, fără a semna însă ocazii de a înscrie.

Primul semnal avea să fie dat de Oțelul, prin Bodișteanu, al cărui voleu din interiorul careului după o centrare venită de la Maciel din flancul drept a fost respins de apărarea hunedoreană.

Alexandru Neacșa, experimentatul mijlocaș de la Corvinul, l-a lansat în adâncime cu o pasă bună pe Marius Coman, însă atacantul hunedorenilor nu a putut controla balonul, deși se afla într-o poziție favorabilă.

La mijlocul primei reprize, o lovitură liberă obținută de Maciel a dus la deschiderea de scor. Sârbul Rusevic a înscris superb din fază fixă, plasând balonul în vinclul porții lui Lefter.

Cu 6 minute înainte de pauză, Corvinul a dat lovitura prin Marius Coman, care a ajuns la reușita cu numărul 6 în acest sezon din Cupă. Atacantul a profitat de o respingere a lui Miguel Silva în suprafața de pedeapsă și l-a învins pe Pap.

Partea secundă a arătat un joc energic din partea ambelor echipe. Lupu a fost blocat după o pătrundere periculoasă în careul gălățenilor, în vreme ce Lefter a avut ceva emoții la o lovitură de cap trimisă de Bodișteanu, mingea trecând destul de aproape de stâlpul din dreapta al porții hunedorenilor.

Gălățenii au pus apoi probleme prin Cisotti, al cărui șut din interiorul careului a fost salvat de Lefter.

În scurt timp, centralul Marcel Bîrsan a dictat penalty pentru Oțelul, la o fază la care Bodișteanu cade în careu după o intervenție a lui Neacșa.

Sârbul Rusevic a punctat cu ceva emoții din 11 metri - portarul Lefter ghicind colțul - și a dus-o din nou în avantaj pe echipa lui Dorinel Munteanu.

Tănasă putea face 3-1 la o fază la care apărarea Corvinului a fost luată prin surprindere. După o centrare venită din flancul drept și o deviere de la prima bară a lui Maciel, înlocuitorul lui Bodișteanu a trimis în plasa laterală exterioară.

La cealaltă poartă, Eduard Pap a intervenit la o lovitură de cap trimisă de Antonio Manolache, în urma unei faze fixe executată de Neacșa.

Fundașul central s-a revanșat la câteva minute distanță. Cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, Manolache l-a învins pe Pap cu un șut expediat din 16 metri.

În cele 9 minute de prelungiri, Corvinul a dat mari emoții în ultima treime, în ciuda faptului că antrenorul Florin Maxim a efectuat doar două modificări pe parcursul celor 90 de minute, una dintre ele în regim de urgență după ce Viorel Lică a suferit o accidentare.

Partida a continuat astfel în extra time, acolo unde Lameira a semnat prima ocazie pentru gălățeni după o centrare venită de la Cissoti.

În actul secund din extra time, Hrezdac a avut o situație asemănătoare cu cea a lui Lameira. Lovitura sa de cap nu a fost una convingătoare, iar mingea s-a dus în paralel cu ținta.

Rezultatul de 2-2 s-a menținut și pe parcursul celor două reprize de prelungiri, astfel încât partida s-a îndreptat către loviturile de departajare.

Marius Coman, primul executant al Hunedoarei, a fost blocat de Eduard Pap, gălățenii pornind astfel cu avantaj după transformarea lui Cissoti.

Corvinul a restabilit egalitatea, Lefter blocându-l pe Gaitan, urmând ca Antonio Manolache să puncteze și el de la punctul cu var.

Lefter s-a făcut din nou remarcat, portarul hunedorean reușind să respingă și în fața lui Lameira.

Bradu a dus-o pe Corvinul pentru prima dată în avantaj la loviturile de departajare, în vreme ce Ghiocel a semnat o nouă ratare pentru Oțelul.

Eduard Pap a salvat apoi lovitura lui Pîrvulescu, fotbalistul Corvinului având șansa de a aduce trofeul la Hunedoara.

Miguel Silva, al cincilea executant, a transformat apoi pentru Oțelul.

În cele din urmă, Herghelegiu a transformat lovitura decisivă care a adus Cupa României în premieră la Hunedoara.