UTA Arad este prima semifinalistă din Cupa României

UTA Arad a învins-o cu 1-0 pe FC U Craiova în sferturile de finală din Cupa RomânieiFacebook.com/ UTA Arad
UTA Arad a ajuns în semifinalele Cupei României după ce a învins-o cu 1-0 pe FC U Craiova.

Statistici UTA Arad - FC U Craiova 1-0

Arădenii au început energic partida din sferturi disputată acasă, pe stadionul Francisc von Neuman.

Eroul formației UTA a fost același Virgiliu Postolachi, cel care a marcat unicul gol al partidei inclusiv în etapa trecută din play-out, împotriva lui U Cluj.

Gazdele au deschis scorul în minutul 15, după ce o pasă spectaculoasă a lui Ubbink l-a găsit într-o poziție favorabilă în careu pe Postolachi, care l-a învins pe portarul Gurău.

Cea mai mare ocazie a celor de la FC U Craiova din prima repriză a fost semnată de Henriques. Lovitura de cap a fundașului s-a dus alături, deși olandezul se afla într-o poziție bună.

În ultimul minut al primei părți, Milosevic a avut șansa de a majora avantajul gazdelor, însă balonul a fost reținut cu ușurință de Gurău după o execuție modestă a atacantului.

În partea secundă, Jeremy Huyghebaert a semnat o nouă ocazie bună de a egala pentru oaspeți. Centrarea lui Bahassa din corner l-a găsit bine în careu pe fundașul central, însă lovitura sa de cap a trimis mingea doar în bara transversală.

Pentru UTA, Otele a ratat și el o șansă imensă în finalul meciului.

În semifinale, arădenii vor întâlni câștigătoarea dintre FC Hermannstadt și U Cluj, duel care va avea loc miercuri, 5 aprilie, de la ora 19:00.

Urmărește FC Hermannstadt - U Cluj pe Flashscore!