Căpitanul a răspuns prezent! Van Dijk și-a condus tânăra echipă spre un succes dramatic în Cupa EFL

Fundașul olandez al lui Liverpool, Virgil van Dijk (C), sărbătorește cu coechipierii după ce a marcat golul victorieiAFP
Lovitura de cap a lui Virgil van Dijk din minutul 118 a adus victoria unei tinere echipe Liverpool cu 1-0 în fața lui Chelsea în finala Cupei EFL, devenind astfel primul dintre cele șapte trofee individuale pe care Jürgen Klopp le-a câștigat cu Reds care va fi ridicat de două ori de german.

În timp ce Chelsea a intrat în acest meci cu scopul de a câștiga primul trofeu din mandatul lui Mauricio Pochettino, Liverpool spera să obțină prima cupă a unui ultim sezon plin de trofee pentru Klopp.

A fost un început tensionat, dar Cormoranii au fost primii mai periculoși, o lovitură de cap a lui Luis Díaz fiind salvată de Đorđe Petrović, înainte ca portarul să-l blocheze din nou pe Díaz după o alunecare a lui Axel Disasi.

Antrenorul argentinian al lui Chelsea, Mauricio Pochettino, gesticulează pe linia de tușăAFP

Caoimhín Kelleher a fost apoi chemat în acțiune în minutul 20, în ciuda dominării lui Liverpool, făcând o paradă superbă pentru a opri șutul lui Cole Palmer, înainte ca Wataru Endō să-l împiedice pe Nicolas Jackson să înscrie.

Apărătorul englez al lui Chelsea #21 Ben Chilwell (L) este reținut de apărătorul englez al lui Liverpool #02 Joe Gomez (C) și de mijlocașul englez al lui Liverpool #19 Harvey Elliott (D)AFP

Klopp a fost furios când Ryan Gravenberch a fost forțat să iasă în minutul 28 în urma unui atac dur al lui Moisés Caicedo.

Chelsea a suferit apoi când i-a fost anulat un gol. Jackson a alergat pentru a recepționa pasa lui Palmer și l-a lansat pe Raheem Sterling pentru o finalizare simplă, dar reușita a fost anulată pentru un offside la mustață.

Mijlocașul englez al lui Chelsea #07 Raheem Sterling (D) înscrie, dar golul este anulat din cauza unui offsideAFP

Acest lucru a oferit un semn de încurajare pentru Albaștri, deși au suferit o altă sperietură înainte de pauză, când Cody Gakpo a lovit bara și Levi Colwill a blocat încercarea lui Conor Bradley.

Repriza a doua a venit cu multe ocazii și Van Dijk a crezut că și-a condus echipa sa în avantaj după ora de joc.

Arbitrul englez Chris Kavanagh verifică monitorul de pe teren înainte de a anula un AFP

A fost rândul lui Liverpool să pună stop celebrărilor, deoarece golul a fost anulat din cauza lui Endō care l-a blocat neregulamentar pe Colwill.

Conor Gallagher a avut o bună ocazie de a câștiga meciul, dar a lovit bara și apoi a șutat din nou în afara țintei.

Mijlocașul englez al lui Chelsea #23 Conor Gallagher (L) are această șansă de ultimă oră salvată de portarul irlandez al lui Liverpool #62 Caoimhin KelleherAFP

Acest lucru a făcut ca echipele să rămână la egalitate după 90 minute pentru a opta oară în ultimele nouă meciuri directe, iar partida părea destinată loviturilor de departajare după ce Petrović a salvat impresionant loviturile de cap ale lui Jayden Danns și Harvey Elliott.

Managerul german al lui Liverpool, Jurgen Klopp, le strigă instrucțiuni jucătorilor de pe linia de tușăAFP

Tinerii Reds au fost puși în avantaj de experimentatul Van Dijk în ultimele momente, însă, iar Liverpool și-a extins recordul de victorii în Cupa EFL, devenind primul club din istorie care a câștigat această competiție de 10 ori.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

De asemenea, Reds a provocat a șasea înfrângere consecutivă a lui Chelsea în finala Cupei pe Wembley - dintre care trei au venit împotriva echipei lui Klopp.

Flashscore Omul meciului: Virgil van Dijk (Liverpool)