Liverpool și Arsenal și-au distrus adversarii în Cupa Ligii Angliei. Victorii la indigo

Liverpool sărbătorește golul 2 al lui Jota
Liverpool sărbătorește golul 2 al lui JotaJessica Hornby / Zuma Press / Profimedia
Cele două mari echipe din Premier League au  defilat în  16-imile competiției, obținând amândouă victorii cu 5-1. "Tunarii" s-au impus cu 5-1 în fața lui Bolton, iar echipa lui Arne Slot a câștigat cu același scor în fața lui West Ham.

Cormoranii” nu au început partida cum și-ar fi dorit. Liverpool a fost condusă de West Ham United,  care a deschis scorul aproape de jumătatea primei reprize, la o fază confuză la care Jarell Quansah a sfârșit prin a-și trimite mingea în propria poartă.

Pool a revenit și a câștigat cu 5-1, calificându-se în optimile Cupei Ligii Angliei. Diogo Jota a restabilit egalitatea după numai 4 minute.

După pauză, Jota realizând dubla, apoi Mohamed Salah, intrat la pauză, și Cody Gakpo, cu o dublă, au semnat scorul final, 5-1.

Pentru "cormorani" urmează duelul cu Wolves, din Premier League.

Arsenal, descătușare după egalul cu City

Arsenal s-a impus în fața lui Bolton cu același scor ca și Liverpool, cele două fiind ultimele formații calificate în optimile Cupei Ligii Angliei.

Declan Rice a deschis scorul după un sfert de oră cu  un șut la colțul lung. "Tunarii" și-au dublat avantajulprin Ethan Nwaneri care a fructificat o centrare perfectă a lui Raheem Sterling cu poftă de joc după ce a făcut tușa la Chelsea.

Atacantul de 17 ani a marcat primul său gol pentru Arsenal și a făcut dubla imediat după pauză.

Bolton a revenit în joc în minutul 53, când Aaron Collins a scăpat singur spre poarta adversă din apropierea mijlocului terenului, a driblat portarul și a trimis mingea în plasă, cu poarta goală.

Sterling și Havertz au mai punctat pentru echipa lui Mikel Arteta, stabilind scorul final, 5-1.

Echipele calificate în optimi: Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Aston Villa, Tottenham, Leicester, Brentford, Sheffield Wednesday, Preston, Southampton, Crystal Palace, Stoke City, Brighton și Chelsea.