Manchester United își asigură locul în faza următoare a Cupei Ligii cu o victorie de 7-0 împotriva lui Barnsley

Manchester United - Barnsley 7-0
Manchester United - Barnsley 7-0Reuters / Jason Cairnduff
Marcus Rashford, Alejandro Garnacho și Christian Eriksen au marcat fiecare câte două goluri, iar Manchester United s-a impus cu 7-0 în fața echipei din liga a treia Barnsley, asigurându-și astfel calificarea în optimile de finală ale Cupei Ligii.

United a fost însoțită în turul patru de alte echipe din Premier League: Brentford, care a învins echipa din liga a treia Leyton Orient cu 3-1, și Crystal Palace, care a trecut cu 2-1 de Queen's Park Rangers.

Fulham, echipă din Premier League, a fost eliminată într-un mod spectaculos de Preston North End din liga a doua, după ce meciul s-a terminat 1-1 — Preston câștigând cu 16-15 la loviturile de departajare, înregistrând astfel cea mai lungă serie de penalty-uri din istoria competiției.

Atacantul englez Rashford a pus capăt unei secete de șase luni fără goluri, în weekend, când a marcat împotriva lui Southampton în Premier League, și a avut nevoie de doar 16 minute pentru a înscrie în meciul cu Barnsley.

Finalizarea sa elegantă a deschis drumul pentru ca United să învingă Barnsley, care nu s-a ridicat la înălțimea așteptărilor în fața echipei lui Erik Ten Hag. Antony a marcat al doilea gol din penalty în minutul 35, iar Garnacho a înscris al treilea în prelungirile primei reprize.

Garnacho a marcat al doilea său gol cu un șut plasat din pasa lui Rashford imediat după reluarea jocului, iar apoi i-a întors favorul lui Rashford care a făcut 5-0. Eriksen a reușit să înscrie primul său gol pentru United după mai bine de un an, în minutul 81, finalizând cu calm o centrare a lui Bruno Fernandes. Eriksen a completat seara cu un șut de la marginea careului pentru a închide meciul cu cea mai mare victorie a lui United în istoria Cupei Ligii.