Record în Cupa Ligii Angliei: Fulham a fost eliminată după cea mai lungă serie de lovituri de departajare

Adama Traore și Fulham au fost eliminați din Cupa Ligii
Adama Traore și Fulham au fost eliminați din Cupa LigiiAlexander Canillas/SPP/Shutterst/Shutterstock Editorial/Profimedia
A fost nevoie de 34 de penalty-uri pentru ca Fulham să fie eliminată, fiind consemnată cea mai lungă serie de penalty-uri din istoria Cupei Ligii Angliei.

Preston, echipă din Championship, și Fulham au terminat la egalitate după 90 de minute, scor 1-1, partida din turul al treilea din Cupa Ligii Angliei. S-a trecut apoi direct la executarea loviturilor de departajare, deoarece regulamentul Cupei Ligii prevede să nu se mai dispute două reprize suplimentare.

Record din 2016 doborât

"Nu am trăit niciodată o asemenea serie", a declarat managerul echipei Preston, Paul Heckingbottom:"Cu cât dura mai mult, cu atât îmi doream mai mult să câștigăm pentru că am investit atât de mult".

Dintre cele 34 de lovituri de departajare, doar trei au fost ratări.

Cea mai lungă serie de penalty-uri din Cupa Ligii data din 2016, când Derby County a trecut de Carlisle cu 14-13.

Preston - Fulham 1-1 (15-14)