AZ Alkmaar obține cea mai mare victorie din istoria clubului împotriva echipei antrenate de Robin van Persie

AZ Alkmaar : Heerenveen 9-1
AZ Alkmaar : Heerenveen 9-1Profimedia
AZ a avut o revenire excelentă după perioada de pauză internațională, învingând SC Heerenveen, echipa antrenată de Robin van Persie, cu un impresionant 9-1 pe teren propriu.

Aceasta a fost cea mai mare victorie în Eredivisie din istoria clubului, depășind recordul anterior de 9-2 stabilit în 1977 împotriva FC Amsterdam.

Atacantul Troy Parrott a fost vedeta meciului pentru echipa din Alkmaar, marcând patru goluri. Acestea au fost primele sale reușite pentru club.

AZ a început meciul în forță și a deschis scorul după doar patru minute, grație unui gol marcat de Sven Mijnans. Cu toate acestea, Luuk Brouwers a egalat pentru echipa din Friesland la un sfert de oră după prima reușită.

Dar apoi a venit momentul lui Parrott, care a venit în vară de la Tottenham Hotspur și care trebuie să-l facă uitat pe Vangelis Pavlidis, plecat la Benfica.

Până la acest meci, fostul atacant al lui Excelsior nu reușise să înscrie într-o partidă oficială, dar împotriva celor de la Heerenveen și-a readus echipa sa în avantaj pentru a doua oară, în prima parte a meciului.

După pauză, Parrott a înscris alte trei goluri în decurs de opt minute, ducând scorul la 5-1.

Prin golurile marcate de Ibrahim Sadiq, Mexx Meerdink, Kristijan Belic și Zico Buurmeester, victoria record a fost definitivată.

Cea mai mare înfrângere de până acum

Pentru Heerenveen, partida a marcat și un record nedorit, fiind cea mai mare înfrângere din istoria competiției. Sezonul trecut, echipa din Friesland pierduse cu 8-0 în fața celor de la PSV.

Grație acestei victorii, AZ se stabilește ferm pe locul al doilea, cu 13 puncte din cinci meciuri și un golaveraj de 14-1. Heerenveen rămâne cu patru puncte.