Cele mai importante momente din weekend: De Ligt, o victorie cu 9-1 și corabia scufundată a lui Everton

De Ligt a marcat primul său gol pentru Manchester United.
De Ligt a marcat primul său gol pentru Manchester United.Glyn KIRK / AFP
Fotbalul de ligă a revenit în acest weekend după pauza internațională și imediat a existat divertisment pe teren. Eroi noi și vechi s-au ridicat la înălțime, dar fără învinși nu există învingători, motiv pentru care i-am pus și pe ei în lumina reflectoarelor în secțiunea noastră.

Matthijs de Ligt

Manchester United a reușit să câștige cu 3-0 în deplasare la Southampton. Acest lucru a luat presiunea de pe echipă și de pe managerul Erik ten Hag, cel puțin pentru o vreme.

United a fost ținta criticilor de la începutul sezonului, după ce a pierdut de două ori în primele trei meciuri din Premier League.

Matthijs de Ligt a deschis scorul pe St Mary's și și-a luat revanșa pentru prestațiile slabe de la națională.

Fundașul a reluat cu capul centrarea lui Bruno Fernandes după puțin peste o jumătate de oră și a pus bazele victoriei.

Andre Onana, între timp, a avut un penalty apărat în timp ce scorul era încă 0-0, iar Marcus Rashford a marcat primul său gol în Premier League din 9 martie.

Lamine Yamal

Până acum, toată lumea fotbalului știe cine este Lamine Yamal, care a fost din nou în centrul atenției în acest weekend.

Atacantul în vârstă de 17 ani și-a ajutat echipa să obțină a cincea victorie în tot atâtea meciuri de campionat în acest sezon.

În derby-ul catalan cu Girona, Yamal a marcat primele două goluri în victoria cu 4-1 în fața debutanților în Liga Campionilor.

Sub conducerea noului antrenor Hansi Flick, fotbalul spectaculos a revenit la Barcelona, iar Lamine înflorește.

Starul Barcelonei a marcat primul gol după ce a scăpat de fundașul David Lopez și și-a păstrat calmul într-un duel cu argentinianul Paulo Gazzaniga, pentru ca șapte minute mai târziu să facă dubla.

Yamal este, cum se spune, pe val, cu trei goluri și patru pase decisive în primele cinci meciuri de campionat ale sezonului.

AZ Alkmaar și Troy Parrott

AZ a înregistrat sâmbătă seara cea mai mare victorie din istoria clubului în campionat (9-1). Pe propriul stadion, SC Heerenveen a fost îngenuncheată.

Pentru o lungă perioadă de timp, nu a existat niciun semn că ar urma o victore record pentru echipa din Alkmaar, care a preluat conducerea după doar patru minute. Cu toate acestea, la pauză a fost "doar" 2-1 pentru echipa gazdă.

După pauză, a venit momentul lui Troy Parrott, care a marcat pentru a doua oară la jumătatea primei reprize.

În decurs de opt minute, irlandezul a mai înscris trei goluri, în condițiile în care până sâmbătă nu marcase pentru AZ.

Atacantul, achiziționat de la Tottenham, a fost criticat pentru seceta de goluri, dar acum este al doilea golgheter al Eredivisie.

Cu această victorie, AZ rămâne în urma campioanei în exercițiu și a liderului PSV, care nu a pierdut încă niciun punct. Diferența dintre primele două locuri este de două puncte.

Chris Smalling

Fundașul a jucat nouă sezoane pentru Manchester United și a avut 323 de apariții pentru diavolii roșii. Când a îmbrăcat pentru prima dată tricoul noului său club, Al Feiha, weekendul trecut, probabil că și-a imaginat debutul într-un mod diferit.

După doar șase minute, internaționalul englez de 31 de ori a marcat în proprie poartă după o centrare a adversarilor.

Până la pauză, scorul era deja 3-0 pentru vizitatori, care și-au asigurat prima victorie a sezonului în Saudi Pro League.

Pentru a înrăutăți situația, Smalling a fost eliminat la 10 minute după pauză, după ce a văzut cartonașul roșu direct.

Echipa sa a cedat în cele din urmă cu 5-0, cea mai mare înfrângere în campionat din istoria clubului. Ca urmare, echipa rămâne cu zero puncte după trei meciuri, pe ultimul loc în clasament, cu un golaveraj 1-10.

Comparația cu primul meci al lui Jonathan Woodgate pentru Real Madrid este îndreptățită. În 2005, Woodgate a marcat și el un autogol și a primit cartonaș roșu la debutul său.

Cu toate acestea, acum 19 ani, madrilenii au scăpat de înfrângere. Robinho și Raúl (de două ori) au fost responsabili pentru victoria Madridului cu 3-1 în fața Athletic Club de Bilbao.

Chris SmallingProfimedia

Everton

Pentru a doua oară în 15 zile, Everton a cedat un avantaj de 2-0 și a pierdut cu 3-2.

Toffees traversează cel mai prost început de sezon din ultimii 66 de ani. Echipa lui Sean Dyche a pierdut primele patru meciuri din Premier League ale sezonului.

Chiar înainte de pauza internațională, Bournemouth a revenit pentru a lua toate cele trei puncte pe Goodison Park. Între minutele 87 și 96, a marcat trei goluri.

Sâmbăta trecută, Aston Villa a făcut același lucru pe Villa Park. Din nou, echipa din Liverpool conducea cu două goluri, dar Ollie Watkins a marcat primele sale două goluri ale sezonului, înainte ca Jhon Duran să o pună și mai mult în dificultate pe Everton cu un șut încântător de la distanță.

Sc Heerenveen și Robin van Persie

A avea un nume mare ca manager poate avea avantajele sale, dar când pierzi cu 9-1 și Robin van Persie este managerul tău, te faci de râs.

S-a întâmplat cu SC Heerenveen după ce a suferit cea mai mare înfrângere din istorie în campionat, acasă cu AZ.

Van Persie vrea să domine cu echipa sa și a rămas la stilul său riscant după un început dramatic al reprizei secunde.

După ce Heerenveen a reușit să mențină ritmul pentru o jumătate de repriză, lucrurile au mers complet prost în primele 10 minute de după pauză.

Ce au avut de spus jucătorii.
Ce au avut de spus jucătorii.Flashscore

După aceea, echipa gazdă a fost capabilă să continue să atace în voie. Deși Heerenveen a avut 55% din posesie, nu a reușit să oprească mașinăria de goluri a lui Alkmaar.

Van Persie a rămas calm după înfrângerea record. Fostul atacant a declarat că în calitate de jucător al lui Arsenal a pierdut odată cu 8-2 în fața lui Manchester United.

"Asta face parte din fotbal. Nu m-a traumatizat pe mine și nu i-a traumatizat nici pe jucătorii mei. Vrei să scoți ce e mai bun din tine. Asta vine cu încercări și erori. Acum este important să acceptăm și să fim acolo acum, și aici, în fața camerei", a declarat cel mai bun marcator din toate timpurile al Olandei, care a precizat că nu își va schimba modul de joc.