Demiral, primul fundaș care reușește dubla la Euro! Turcia, în sferturi după duelul cu Austria

Turcia s-a impus cu 2-1 în fața Austriei
Turcia s-a impus cu 2-1 în fața Austriei AFP
Austria - Turcia ar putea fi tradus foarte ușor prin partida decisă la fazele fixe, toate cele trei goluri fiind înscrise în urma cornerelor. Turcii lui Vincenzo Montella au scris istorie după ce au marcat cel mai rapid gol în fazele eliminatorii ale unui turneu final, în vreme ce Demiral devine primul stoper care reușește dubla la acest Euro.

Austria - Turcia 1-2

Partida de la Leipzig a început furtunos, turcii reușind să introducă mingea în poartă încă de la primul corner pe care l-au primit în minutul 2. O minge trimisă direct pe poartă de Arda Guler a fost aproape să se transforme într-un autogol, portarul Pentz respingând de pe linia buturilor. Aflat la momentul potrivit, Merih Demiral nu a iertat și a transformat cu un șut puternic care a trimis balonul sub bara transversală. A fost cel mai rapid gol înscris în fazele eliminatorii la un turneu final, în secunda 57.

Austriecii au fost foarte aproape de egalare tot în urma unui corner executat de Romano Schmid, în vreme ce Christoph Baumgartner a semnat și el o ocazie importantă.

Tot Demiral a fost aproape de golul doi al Turciei la un corner din flancul drept. Până aproape de pauză nu au mai apărut ocazii mari de gol, posesia fiind ceva mai bună pentru naționala Semilunei. La ultima fază, Christoph Baumgartner a irosit o șansă de a aduce egalarea la poarta lui Gunok.

Statistici după 45 de minute
Statistici după 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

După primele minute în care au dominat la capitolul posesie în actul secund, Arnautovic l-a luat la țintă pe Gunok, deși căpitanul Austriei a primit o pasă superbă în interiorul careului.

O pătrundere a lui Laimer a fost finalizată de mijlocașul austriac cu picior slab, ceea ce a făcut ca balonul să nu prindă cadrul porții. În urma unei respingeri defectuoase, Stefan Posch nu a adus nici el egalarea pentru echipa austriacă.

După o oră de joc, tabela avea să fie modificată tot de turci. Tot în urma unui corner executat de Guler, același Demiral s-a înălțat și l-a învins de această dată pe Pentz cu o lovitură de cap. Fundașul central a devenit astfel primul jucător de la acest Euro care înscrie o dublă.

Meciul s-a relansat câteva minute mai târziu, când tot în urma unui corner a venit și golul austriecilor, prin Gregoritsch, care a profitat de o deviere în interiorul careului și a împins balonul în poarta lui Gunok.

Introdus la mijlocul actului secund, Florian Grillitsch l-a pus la încercare pe Gunok cu un șut din afara careului, însă goalkeeperul turc a reținut balonul în siguranță. Asediul austriac a continuat în careul turc, Nicolas Seiwald fiind aproape de a finaliza, în vreme ce Baumgartner nu a putut profita de o ieșire eronată dintre buturi a lui Gunok.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteOpta by Stats Perform

Ambele formații au ratat ocazii imense în prelungiri, prin Baris, respectiv Baumgartner, au fost blocați de parade superbe ale celor doi portari. Tablou sferturilor este complet așadar, Turcia urmând să întâlnească Olanda în etapa următoare.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Merih Demiral (Turcia)

Note
NoteFlashscore

Echipele de startFlashscore

Preview

Puțini credeau că Austria va fi câștigătoarea unei grupe la Euro 2024, care includea și Franța și Olanda, însă oamenii lui Ralf Rangnick au trecut cu brio de ultimele două meciuri și și-au asigurat locul în optimile de finală. Este a doua lor prezență în această etapă, dar nu au mers niciodată mai departe, suferind o înfrângere usturătoare cu 2-1 după prelungiri în fața învingătoarei finale, Italia, în 2021.

Recompensa Das Team pentru clasarea în fruntea Grupei B este o întâlnire cu Turcia, o națiune pe care a învins-o cu 6-1 într-un meci amical în martie, dar pe care nu a mai învins-o într-un meci oficial din noiembrie 1988 (E1, Î4). Dar, după ce a învins Olanda cu 3-2 și a pierdut doar unul din ultimele zece meciuri (V8, E1), echipa lui Rangnick probabil nu se va gândi prea mult la acest bilanț istoric.

Turcia ar putea fi mai înclinată să se inspire din istorie în timp ce încearcă să găsească constanța necesară pentru a continua în turneu. Aflată în optimile de finală pentru prima dată din 2008 - când Austria era coorganizatore a turneului - Turcia a reușit să se impună târziu în fața Cehiei (2-1), ocupând locul al doilea în Grupa F, ceea ce înseamnă că a evitat Spania în optimi.

Selecționerul Vincenzo Montella, care a făcut parte din echipa Italiei care a ajuns în finala Euro 2000, și-a lăudat ulterior jucătorii pentru că au reacționat bine la criticile pe care le-a considerat nemeritate după înfrângerea cu Portugalia (Î 3-0). Dar el va dori să vadă și mai multe progrese după o fază a grupelor plină de suișuri și coborâșuri (V2, Î1), deoarece naționala Semilunei a ajuns la Euro fără să câștige niciunul dintre cele cinci meciuri anterioare (E2, Î3), inclusiv acel 6-1 umilitor la Viena.

Jucători de urmărit

Christoph Baumgartner a marcat în șase din ultimele opt meciuri ale Austriei, de trei ori înainte de minutul 15, în timp ce Turcia va spera ca Cenk Tosun să continue seria de meciuri în care nu a pierdut niciun meci internațional în care a marcat (V11, E3), după ce a înscris golul victoriei împotriva Cehiei.

Statistică interesantă

Austria și Turcia au primit o medie combinată de 4,33 cartonașe galbene pe meci la acest turneu.