Kovacs, la mijlocul unui duel controversat de la Euro. Ploaie de cartonașe în Cehia - Turcia

Nu mai puțin de 18 cartonașe galbene a arătat Kovacs în Cehia - Turcia
Nu mai puțin de 18 cartonașe galbene a arătat Kovacs în Cehia - TurciaProfimedia
Rămasă în 10 oameni încă din minutul 20 după eliminarea lui Barak, Cehia a reușit să o egaleze pe Turcia, însă nu a fost suficient pentru ca trupa lui Ivan Hasek să continue la Euro. Cehii au cedat în prelungiri și părăsesc competiția, Tosun înscriind golul victoriei pentru națioana Semilunei, care merge alături de Portugalia și Georgia în optimi.

Cehia - Turcia 1-2

Cehia a început tare partida de la Hamburg, acolo unde Lukas Provod a dat primul semnal periculos la poarta lui Gunok. Goalkeeperul turc a respins în corner.

Dintr-un out de margine, Hranac a apărut bine în careu, însă lovitura de cap a fundașului a trimis balonul departe de poarta lui Gunok.

Deși a început bine partida de la Hamburg, Cehia a rămas în inferioritate numerică încă din minutul 20, după ce Istvan Kovacs i-a arătat cartonașul roșu lui Barak, care fusese avertizat și în minutul 11. Mijlocașul ofensiv și-a lăsat echipa în 10 oameni după ce și-a prelungit prea mult balonul și a comis ulterior un fault dur.

Arda Guler a fost aproape de un nou gol spectaculos pentru Turcia, însă semifoarfeca tânărului jucător a fost blocată de Krejci.

Jocul a fost foarte des fragmentat din cauza faulturilor dure. Aproape de finalul primei părți, Istvan Kovacs a arătat nu mai puțin de 5 cartonașe galbene, incluzând eliminarea lui Barak. Inclusiv Patrik Schick, marele absent din atacul Cehiei, a fost avertizat de pe banca de rezerve pentru proteste.

Revenind la fazele de joc, Calhanoglu a încercat să îl surprindă pe Stanek cu un șut puternic din marginea careului, însă balonul nu a prins cadrul porții.

O intervenție remarcabilă a avut în schimb Gunok, la o mare oportunitate de gol a Cehiei semnată de Jurasek chiar înainte de pauză.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

Baris Alper Yilmaz l-a pus la încercare pe Stanek cu o lovitură de cap din interiorul careului, portarul ceh având ceva emoții în încercarea de a îndepărta pericolul.

Deschiderea de scor avea să vină în minutul 51. După ce a oprit inițial din fața lui Kenan Yildiz, fază în urma căreia s-a accidentat la braț, Stanek nu a mai putut opri șutul în forță al lui Calhanoglu, goalkeeperul ceh cerând intervenția medicilor în timp ce turcii celebrau deschiderea de scor.

Stanek nu a mai putut continua partida, rolul său între buturi fiind luat de Matej Kovar, goalkeeperul lui Bayer Leverkusen, campioana din Bundesliga germană.

Din fază fixă, Cehia a avut ocazia de a egala prin Provod, însă Gunok a intervenit salvator.

Un adevărat șoc avea să vină la Hamburg la mijlocul părții secunde, când Cehia, în 10 oameni, a reușit egalarea după o fază controversată. Soucek a trimis mingea în plasă după o învălmășeală în careu, portarul Gunok scăpând balonul după ce a fost talonat de Chory.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteOpta By Stats Perform

Faza a fost verificată în camera VAR, centralul Kovacs făcând în cele din urmă semn că golul a fost validat, spre nemulțumirea turcilor.

Cehii au pornit protestele la adresa lui Kovacs, după ce arbitrul a oprit o acțiune inițiată de Kuchta, care a trimis și balonul în plasă, pentru un fault în atac.

În minutele de final, Okay Yokuslu a trimis mingea pe deasupra porții lui Kovar.

Duelul la capătul căruia Kovacs a arătat nu mai puțin de 18 cartonașe galbene s-a încheiat cu înfrângere pentru Cehia, Tosun înscriind golul doi al turcilor în prelungiri în urma unui contraatac. Naționala lui Ivan Hasek părăsește astfel competiția după ce a terminat pe ultimul loc în Grupa F, cu un singur punct. În cealaltă partidă, Portugalia a produs surpriza după ce a fost învinsă de Georgia, naționala lui Kvaratskhelia reușind în premieră o calificare în fazele superioare ale competiției de pe locul 3.

După fluierul final, cele două tabere s-au încăierat, Kovacs arătându-i lui Chory cartonașul roșu, în vreme ce Soucek și Arda Guler au primit și ei cartonașe galbene.

Note
NoteFlashscore

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

Preview

După ce a pierdut meciul de debut în fața Portugaliei și a remizat în cel de-al doilea meci cu Georgia, Cehia va trebui să obțină cel puțin un punct în fața Turciei pentru a avea șanse de a trece de Grupa F la Euro 2024. Dacă nu va reuși să câștige, va încheia o fază a grupelor fără victorie pentru a doua oară în istoria Euro, lucru care s-a întâmplat pentru prima dată în 2016, când a jucat tot cu Turcia în ultimul meci din grupă.

Cehii au pierdut acel meci cu 2-0 la Lens în urmă cu opt ani și au fost învinși cu 3-2 de Turcia și în faza grupelor de la Euro 2008! De fapt, ei au câștigat doar două din ultimele opt meciuri directe (E1, Î5), dar, cu toate că toate celelalte grupe s-au încheiat până la ora la care acest meci va începe miercuri, echipa lui Ivan Hašek ar trebui să aibă cel puțin claritate în ceea ce privește ceea ce este necesar pentru a se califica ca una dintre cele mai bune clasate pe locul trei.

Acesta ar putea fi și traseul pe care Turcia îl va urma în fazele eliminatorii, deși, cu trei puncte deja în cont, speranțele vor fi mari pentru o clasare în primele două locuri. După ce nu a reușit să câștige cinci meciuri la rând înainte de turneu (E2, Î3), acest lucru ar reprezenta o revenire excelentă pentru turci, mai ales că nu au reușit să iasă din grupă la niciuna dintre ultimele două ediții ale Euro.

O victorie convingătoare cu 3-1 în fața Georgiei în primul lor meci a stârnit speranțe că Turcia va imita clasa din 2008, care a ajuns până în semifinale, dar a fost readusă cu picioarele pe pământ de Portugalia, care a câștigat ușor cu 3-0 sâmbătă. Acum, Turcia nu a reușit să înscrie mai mult de un gol în șase din ultimele șapte meciuri, iar acest lucru va fi cu siguranță în mintea selecționerului Vincenzo Montella, care știe că echipa sa are nevoie doar de un punct aici pentru a-și asigura o clasare pe primele două locuri.

Jucători de urmărit

Cu atacantul în formă Patrick Schick, care se află sub semnul întrebării din cauza unei accidentări, Mojmír Chytil este în cărți pentru prima sa titularizare în acest turneu. Atacantul ceh a marcat de șase ori în precedentele sale șapte meciuri internaționale, echipa sa câștigând de trei ori când a marcat. Căpitanul Hakan Çalhanoğlu a reușit golul victoriei Turciei în ultimul meci direct, iar mijlocașul este unul dintre cei doar cinci jucători care au marcat pentru națională în cele șase meciuri din 2024.

Statistică interesantă

Cehia a marcat cel puțin un gol în repriza a doua în fiecare dintre ultimele nouă meciuri.