Fullkrug o salvează în prelungiri pe Germania! Nemții câștigă Grupa A după remiza cu Elveția

Elveția și Germania au încheiat la egalitate, scor 1-1
Elveția și Germania au încheiat la egalitate, scor 1-1Profimedia
După ce au fost conduși de Elveția încă din minutul 28 în urma reușitei lui Dan Ndoye, Germania a fost salvată de rezerva Niklas Fullkrug în prelungirile partidei, nemții terminând astfel Grupa A de pe prima poziție. De partea cealaltă, elvețienii lui Murat Yakin și-au asigurat și ei prezența în optimi de pe locul secund.

Elveția - Germania 1-1

Fabian Schar a avut o intervenție bună în debutul partidei, la prima fază de atac a nemților, stoperul blocându-l pe Ilkay Gundogan în interiorul careului, după ce căpitanul Germaniei a primit o pasă bună de la Musiala.

Defensiva elvețiană a respins balonul într-o primă fază în urma unei centrări venite din flancul stâng. Mingea a ajuns la Andrich, care l-a învins pe Sommer cu un șut cu pământul din afara careului. Faza a fost consultată în camera VAR, iar ulterior centralul Daniele Orsato a anulat reușita pentru un fault în atac produs în faza de construcție.

O primă fază periculoasă la poarta lui Neuer a dus la deschiderea scorului, Dan Ndoye trimițând mingea în poartă după centrarea lui Freuler. Deși au solicitat o poziție de offside, nemții nu au avut câștig de cauză, elvețienii intrând astfel în avantaj după o jumătate de oră de joc. Este pentru prima dată în cadrul turneului când Germania este condusă.

Același Ndoye a fost aproape de dublă la scurt timp, Rudiger fiind foarte ușor depășit. Șutul la colțul lung al atacantului elvețian a trimis mingea foarte aproape de poarta lui Neuer.

La acest scor (1-0), Elveția ocupă prima poziție în Grupa A!

Clasament live Grupa A - Euro 2024
Clasament live Grupa A - Euro 2024Flashscore

În finalul primei părți, Rudiger a trimis defectuos cu o lovitură de cap, deși puternicul stoper primise o minge bună în interiorul careului de la Toni Kroos.

Statistici după 45 de minute
Statistici după 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate
Grafica golurilor așteptateFlashscore

Repriza secundă

În minutul 5 din actul secund, Wirtz l-a găsit pe Musiala cu o pasă excelentă, mijlocașul ofensiv trimițând în forță pe poarta lui Sommer. Goalkeeperul elvețian a respins până la Gundogan, care nu a reușit însă să găsească ținta.

O nouă fază de atac a nemților a fost încheiată cu un șut din marginea careului expediat de Toni Kroos, însă din nou fără succes pentru trupa lui Nagelsmann.

David Raum, înlocuitorul lui Maximilian Mittelstadt din flancul stâng al apărării germane, și-a încercat norocul cu un șut puternic de la mare distanță. Balonul nu a găsit însă ținta.

După o respingere a elvețienilor dintr-o fază fixă executată de Kroos, mingea a ajuns la Raum, care a retrimis o centrare periculoasă în careu, acolo unde Kai Havertz a finalizat cu o lovitură de cap, balonul trecând însă pe deasupra porții lui Sommer.

Ocaziile Germaniei au continuat. Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Kimmich a primit o pasă excelentă în fața porții, acolo unde stoperul dreapta a fost blocat excelent de Akanji. La aceeași fază, nemții au solicitat acordarea unui penalty după ce Beier s-a prăbușit în suprafața de pedeapsă. Daniele Orsato a făcut însă semn că jocul poate continua.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

O adevărată lovitură de teatru avea să vină după o serie de atacuri furibunde ale nemților. Plecați pe contraatac, elvețienii au trimis din nou mingea în poartă prin Ruben Vargas, însă golul a fost anulat întrucât atacantul s-a aflat în poziție de offside.

La faza imediat următoare, germanii au fost aproape de egalare după o lovitură de colț. Mingea trimisă cu capul de Havertz s-a oprit însă în bara transversală a porții lui Sommer.

În minutele de final, Granit Xhaka a trimis o minge cu efect de la mare distanță, Manuel Neuer reușind să intervină și să o salveze pe Germania.

Note
NoteFlashscore

În prelungiri, când totul părea pierdut pentru nemți, rezerva Niklas Fullkrug, intrat în teren în locul lui Musiala, a adus egalarea pentru trupa lui Nagelsmann cu o lovitură de cap, după o centrare venită din flancul stâng de la Raum, un jucător care a avut de asemenea o prestație bună după ce a venit de pe bancă.

Nemții încheie astfel Grupa A de pe prima poziție, cu 7 puncte, în vreme ce elvețienii lui Murat Yakin merg și ei în optimi de pe locul secund, cu 5 puncte.

Clasament final Grupa A - Euro 2024
Clasament final Grupa A - Euro 2024Flashscore

Echipele de startFlashscore

Preview

După ce a obținut patru puncte în primele două meciuri de la acest Campionat European, Elveția este aproape calificată în faza eliminatorie, deși un singur punct în plus îi va asigura locul doi, indiferent de soarta Scoției. Un astfel de rezultat poate că nu ar fi prea surprinzător, având în vedere că elvețienii abordează această confruntare cu un bilanț solid în ultimele 15 meciuri (V7, E7, Î1).

Elveția a înregistrat cel mai bun turneu Euro din istoria sa la ediția trecută, când a ajuns în sferturile de finală, învingând pe parcurs Franța, campioana mondială de atunci, ceea ce evidențiază faptul că este capabilă pe scena mare în meciurile împotriva celor mai bune echipe. O deplasare la Frankfurt pentru a înfrunta țara gazdă, Germania, reprezintă o sarcină la fel de mare, nu numai pentru că Germania are în palmares trei titluri la Euro, ci și pentru că Elveția a fost dominată complet în duelurile directe din toate timpurile (V9, E8, Î36).

Gazdele nu și-ar fi putut dori un start mai bun, deoarece au zdrobit Scoția și au învins confortabil Ungaria cu un scor combinat de 7-1 pentru a se califica în fazele eliminatorii cu un meci rămas de disputat. Aceste meciuri au contribuit la ceea ce a fost în mare parte un turneu plin de goluri până acum, iar acest duel ar putea să nu fie diferit, deoarece în patru din ultimele cinci meciuri directe s-au marcat cel puțin patru goluri în total (GER: V2, E2, Î1).

În timp ce o pereche de jucători precum Florian Wirtz și Jamal Musiala, în vârstă de 21 de ani, au impresionat până acum, Germania lui Julian Nagelsmann ar fi cea mai în vârstă campioană la Euro, cu o medie de vârstă a echipei de peste 28 de ani. Acest amestec de tinerețe și experiență dă roade cel puțin pe teren propriu, unde sunt neînvinși în ultimele cinci meciuri (V4, E1), un bilanț pe care ar dori să îl îmbunătățească în căutarea primei faze perfecte a grupelor Euro din 2012 încoace.

Preview
Flashscore

Jucători de urmărit

Elvețianul Xherdan Shaqiri a marcat al cincilea său gol în ceea ce a fost a zecea sa apariție la Euro - este singurul jucător care a marcat în fiecare dintre ultimele trei Euro și ultimele trei Cupe Mondiale! Pentru Germania, Musiala a fost jucătorul cel mai bine evaluat din punct de vedere statistic de Flashscore în ambele meciuri din grupă, ceea ce nu este o surpriză, având în vedere că a marcat două goluri din doar patru încercări.