Asalt total! Germania nu arată milă în fața Scoției în debutul EURO

Germania a dispus cu 5-1 în fața Scoției în debutul EURO
Germania a dispus cu 5-1 în fața Scoției în debutul EUROProfimedia/ IMAGO
Aflată în căutarea celui de-al patrulea titlu continental, gazda Germania nu a arătat milă în meciul de debut din Grupa A, acolo unde a învins Scoția cu un neverosimil 5-1. Trupa lui Julian Nagelsmann, compusă din veterani precum Gundogan, Rudiger și Kroos și completată de puștii-minune Jamal Musiala și Florian Wirtz, a făcut spectacol pe Allianz Arena din Munchen.

Germania - Scoția 5-1

Într-o atmoferă incendiară pe Allianz Arena, nemții, extrem de montați, au început energic partida, semănând pericol în careul scoțian încă din primele minute de joc.

După primele 5 minute de joc în care s-au axat mai mult pe zona defensivă, scoțienii lui Steve Clarke au prins ceva mai mult curaj și au început să mențină o posesie mai bună a balonului.

Forcingul nemților și-a spus însă cuvântul și pe tabela de marcaj puțin după primele 10 minute. Florian Wirtz, fotbalistul revelației Leverkusen, a deschis scorul cu un șut din marginea careului, după o pasă venită de la Joshua Kimmich.

Wirtz a înscris golul cu numărul 20 din sezon 2023/2024, atât la nivel de club cât și la echipa națională, devenind totodată cel mai tânăr fotbalist german care înscrie la un turneu european, la 21 de ani și 42 de zile, potrivit Opta.

La scurt timp avea să vină și golul 2 al nemților, înscris de un alt puști-minune. După o acțiune frumoasă a gazdelor și o pasă în adâncime trimisă de Ilkay Gundogan, Kai Havertz l-a găsit în interiorul careului pe Jamal Musiala. Mijlocașul ofensiv de la Bayern a întors un adversar, apoi a trimis un șut năprasnic care nu i-a dat nicio șansă portarului Angus Gunn.

La mijlocul primei reprize, VAR-ul a avut o primă intervenție în urma unui fault comis de Christie asupra lui Musiala, Turpin arătând în primă fază punctul de la 11 metri.

În cele din urmă, asistenții din camera VAR au stabilit că faultul nu s-a produs în interiorul suprafeței de pedeapsă, astfel încât nemții au beneficiat de o lovitură liberă din marginea careului.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Kai Havertz a fost cel care a încercat de această dată poarta lui Gunn, însă goalkeeperul scoțian s-a poziționat bine și a reținut balonul expediat de atacantul german.

Andrich, fotbalistul lui Leverkusen, a fost primul jucător de la EURO care a primit cartonașul galben. Mijlocașul german a avut o intrare dură asupra lui Scott McTominay.

În finalul primei părți, nemții au ratat două mari ocazii la aceeași fază prin Gundogan, a cărui lovitură de cap a fost respinsă de Gunn, balonul ajungând în 6 metri, acolo unde Havertz a luftat. Faza a continuat însă, Kroos trimițând un șut puternic ce a fost respins de defensiva scoțiană.

Note
NoteFlashscore

Faza a fost oprită, întrucât Gundogan a rămas întins pe gazon și a avut nevoie de intervenția medicilor, în vreme ce Turpin a fost chemat să revadă imaginile în camera VAR.

A fost cum nu se poate mai rău pentru scoțieni: Porteus a fost eliminat, în vreme ce nemții au beneficiat de o lovitură de pedeapsă.

Kai Havertz a punctat pentru 3-0 în prelungirile primei reprize (45+1).

Partea secundă a arătat un joc energic din partea ambelor formații. Primul corner al partidei a venit abia în minutul 51, după un șut al lui Rudiger blocat de Angus Gunn.

Șutul din drop încercat de Wirtz a trecut puțin pe deasupra porții scoțiene, după o centrare venită din flancul stâng.

O incursiune în careu a lui Musiala a fost aproape să ducă la golul cu numărul 4 pentru nemți, însă șutul lui Gundogan a fost blocat în ultimul moment.

Proaspăt intrat pe teren în locul lui Wirtz, Leroy Sane a avut golul în gheată încă de la prima atingere de balon, după un contraatac orchestrat de Joshua Kimmich. Extrema lui Bayern a trimis însă un șut slab, Gunn reținând mingea cu ușurință.

Un alt jucător venit de pe bancă avea să înscrie însă golul 4. Este vorba despre Niclas Fullkrug, intrat pe teren odată cu Leroy Sane. Atacantul lui Dortmund nu l-a iertat pe Gunn și a înscris cu un șut superb care a oprit balonul în vinclul porții.

Veteranul Thomas Muller, intrat pe teren în locul lui Musiala, a centrat perfect pentru o ”dublă” ciudată semnată de Fullkrug. Golul 5 al nemților a fost însă anulat pentru o poziție de offside.

Experți în fazele fixe pe care le-au căutat cu ardoare de-a lungul partidei, scoțienii au înscris golul de onoare pe final, cu ajutorul unei devieri nefericite pentru Antonio Rudiger, portarul Neuer fiind învins de balonul care s-a strecurat extrem de rapid sub bara transversală.

Pentru stoperul proaspăt câștigător al Ligii Campionilor cu Real Madrid a fost primul autogol din carieră la nivel de echipă națională.

Cu mai puțin de 30 de secunde înainte de fluierul final, Emre Can, venit de asemenea de pe bancă, a închis tabela cu un șut din marginea careului, dintr-o pasă venită de la Thomas Muller.

A fost un start cât se poate de bun pentru Germania la acest European, într-o grupă A din care mai fac parte naționale precum Ungaria și Elveția.