Gazda Germania, prima națională care se califică în optimi. Șanse minime pentru Ungaria

Germania s-a impus cu 2-0 în fața Ungariei
Germania s-a impus cu 2-0 în fața UngarieiProfimedia
Gazda Germania devine prima națională care reușește două victorii în Grupa A dar și o calificare în faza optimilor, după ce trupa lui Nagelsmann a trecut cu 2-0 de Ungaria. Jamal Musiala a devenit primul jucător care înscrie două goluri la acest turneu final, în vreme ce căpitanul Ilkay Gundogan a închis tabela în partea secundă de joc.

Germania - Ungaria 2-0

Începutul de meci putea aduce un gol chiar mai rapid decât cel înscris de albanezi în meciul cu Italia. Deși nemții au avut lovitura de start după fluierul olandezului Makkelie, ungurii au recuperat și s-au aruncat în atac, acolo unde Neuer a avut o primă intervenție bună în fața lui Sallai.

Replica germană a venit prin Kai Havertz, care l-a pus la încercare pe Peter Gulacsi cu un șut din marginea careului. Portarul maghiar nu a avut însă emoții, întrucât execuția nu a fost una convingătoare.

Gulacsi a intervenit din nou splendid în fața lui Havertz, atacantul german luându-i fața lui Willy Orban în urma unui balon lung trimis în careul maghiar. Din cornerul rezultat, Andrich a fost aproape să marcheze primul său gol la naționala Germaniei. Voleu mijlocașului a fost respins însă de Bolla.

La poarta cealaltă, o centrare a lui Bolla din flancul drept l-a găsit în mijlocul careului pe Sallai. Încercarea de finalizare a mijlocașului ofensiv a fost blocată în ultimul moment de apărarea germană.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

După multiple încercări ofensive fără succes, devierile lui Kai Havertz si Ilkay Gundogan negăsind un destinatar, nemții au introdus mingea în poartă prin puștiul Jamal Musiala. Esențială s-a dovedit a fi insistența căpitanului Gundogan în careul maghiar, mijlocașul reușind să îi sufle balonul lui Orban, apoi să paseze pentru Musiala din fața portarului Gulacsi.

Musiala a înscris golul său cu numărul 4 pentru naționala germană și totodată primul jucător care face dubla la Euro. Potrivit Opta, mijlocașul ofensiv a avut nevoie de numai două șuturi pentru a atinge această performanță.

Replica maghiară a venit instant. Din lovitură liberă, Neuer s-a întins și a blocat superb execuția lui Szoboszlai. În continuare, portarul neamț a respins din nou o lovitură neconvingătoare a lui Varga.

După un contraatac de manual, Jonathan Tah a intervenit în fața aceluiași Szoboszlai, acordând un corner pentru naționala maghiară.

În minutele de final din prima repriză, germanii au dominat la capitolul posesie dar și ocazii de poartă, elevii lui Nagelsmann contorizând nu mai puțin de 8 cornere.

O șansă imensă a ratat Musiala, execuția sa rapidă ajungând în plasa laterală exterioară, o iluzie optică pentru fanii prezenți pe stadionul din Stuttgart, care au crezut inițial că Germania a făcut 2-0.

Dintr-o fază fixă bătută de Szoboszlai, Sallai l-a învins pe Neuer, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.

În primele minute din actul secund am avut parte de un fotbal frumos arătat de ambele formații. Gulacsi a intervenit din nou bine la un șut încercat de Toni Kroos.

După o fază frumoasă inițiată de Sallai în flancul stâng, Varga nu a putut relua pe poartă cu o lovitură de cap, maghiarii semnând o nouă ocazie importantă de a reveni în joc.

La jumătatea celei de-a doua reprize, Gundogan a marcat golul său cu numărul 19 la naționala Germaniei, după o fază de manual orchestrată de elevii lui Nagelsmann, la care au colaborat Musiala și Mittelstadt.

La reluare, tot nemții au fost periculoși, Kimmich trimițând un șut violent din unghi.

Gulacsi a continuat să facă minuni în poarta ungurilor, după ce a scos șuturile expediate de Kimmich și Sane.

În minutele de final, periculoși au fost tot nemții. Fullkrug nu a nimerit cadrul porții cu o lovitură de cap, în urma unei centrări venite de la Kimmich din flancul drept.

Același Kimmich a scos o minge de pe linia porții la o fază de atac a maghiarilor la care Neuer a avut partea sa de vină, ungurii fiind aproape de a înscrie prin fundașul central Orban.

S-a încheiat în cele din urmă 2-0, gazda Germania fiind prima echipă națională care obține două victorii dar și un loc în faza optimilor. De partea cealaltă, Ungaria lui Marco Rossi rămâne cu 0 puncte și cu șanse minime de a spera la accederea în fazele eliminatorii.