Portocala Mecanică, răpusă în ultimul minut de Watkins! Anglia ajunge în finală alături de Spania

Anglia învinge Olanda cu 2-1 și ajunge în marea finală de la Berlin
Anglia învinge Olanda cu 2-1 și ajunge în marea finală de la BerlinAFP
Anglia lui Southgate ajunge pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Euro. După cea mai bună prima repriză făcută de Cei Trei Lei la Dortmund, acolo unde tabela arăta 1-1 la pauză în urma golurilor semnate de Xavi Simons și Kane din penalty, olandezii lui Ronald Koeman aveau să trăiască un adevărat șoc în ultimele minute din timpul regulamentar, când Watkins a dat lovitura de grație. Anglia - Spania este marea finală Euro de la Berlin de pe 14 iulie!

Olanda - Anglia 1-2

Deschiderea de scor a venit extrem de rapid și a stârnit o adevărată ”ploaie de bere” în tribunele stadionului Signal Iduna Park din Dortmund, când șutul în forță expediat de Xavi Simons din afara careului i-a adus pe neerlandezi în avantaj. Pentru mijlocașul ofensiv a fost cel de-al doilea său la echipa națională și primul de la acest Euro.

Forțați să atace, englezii au replicat prin Kane, al cărui șut de la mare distanță a fost respins de Verbruggen. Saka a pătruns în careu și a căutat un culoar de șut, însă extrema a fost blocată în ultimul moment. Balonul a ricoșat la Kane, care a încercat o finalizare în mare forță, din nou fără succes. Englezii au cerut acordarea unui penalty pentru o intrare întârziată a lui Dumfries. Centralul german Felix Zwayer a fost chemat la marginea terenului pentru a revedea imaginile în camera VAR, iar decizia a fost una clară: penalty pentru Anglia și cartonaș galben pentru fundașul lateral Denzel Dumfries.

Harry Kane și-a asumat răspunderea și a transformat cu succes lovitura de pedeapsă, englezii revenind astfel în joc. Pentru atacantul legitimat la Bayern a fost golul cu numărul trei la acest turneu final.

Un moment realmente de infarct s-a produs câteva minute mai târziu, când Foden a scăpat singur cu Pickford, l-a driblat pe goalkeeperul englez și a trimis pe poartă. De pe linia buturilor, Dumfries a reușit să respingă balonul cu un reflex de zile mari. Tehnologia Goal Line a stabilit faptul că mingea nu a trecut linia porții.

La primul corner al olandezilor, elevii lui Koeman au fost foarte aproape de a înscrie din nou. Același Dumfries a sărit superb de lângă Bellingham și a trimis balonul în bara transversală cu o lovitură de cap puternică din interiorul careului.

Partida a continuat să fie extrem de electrizantă, Phil Foden fiind aproape de a înscrie un gol asemănător cu cel al lui Lamine Yamal din semifinala dintre Spania și Franța. Mijlocașul englez nu a fost însă la fel de norocos, întrucât mingea a lovit doar bara porții lui Verbruggen și a ieșit în out.

O fază superbă orchestrată de Mainoo, Walker și Foden a dus la un nou șut pe spațiul porții expediat de mijlocașul lui City. Verbruggen a reușit însă să rețină. Aceasta a fost și ultima fază importantă dintr-o primă repriză extrem de ofertantă.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

În primele 15 minute din actul secund nu s-a înregistrat nicio ocazie de gol, perioadă în care Anglia lui Gareth Southgate a dominat la capitolul posesie și a încercat să găsească spații în treimea olandeză, în vreme ce elevii lui Ronald Koeman au jucat cartea contraatacurilor.

O fază fixă obținută de olandezi la jumătatea celei de-a doua reprize putea duce scorul la 2-1, însă Pickford a deviat în corner cu un reflex admirabil din fața puternicului Van Dijk. Goalkeeperul englez a intervenit ulterior la o centrare periculoasă cu efect trimisă de Gakpo din flancul stâng al atacului neerlandez.

Xavi Simons nu a putut profita de un balon respins de apărarea engleză în urma unui duel aerian dintre Weghorst și Stones, permițându-i lui Pickford să prindă mingea în siguranță.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Tribunele stadionului din Dortmund au explodat cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, atunci când Saka a trimis în plasă după o centrare venită de la Walker din flancul drept. Reluările au arătat însă că stoperul lui City se afla în poziție neregulamentară în momentul acțiunii. În ultimele secvențe, Bellingham și Cole Palmer au trecut și ei pe lângă golul doi al Angliei.

Atunci când părea că duelul se duce în prelungiri, Ollie Watkins, înlocuitorul lui Harry Kane, l-a învins pe Verbruggen cu un șut din întoarcere din interiorul careului, olandezii trăind un adevărat șoc la Dortmund, având în vedere că elevii lui Koeman erau pregătiți pentru extra time. Anglia lui Soutghate ajunge așadar pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Euro, acolo unde Cei Trei Lei o vor înfrunta pe Spania pentru marele trofeu.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ollie Watkins (Anglia)

Note
NoteFlashscore

Echipele de startFlashscore

După o fază a grupelor sub așteptări, din care s-au calificat ca una dintre cele mai bune echipe de pe locul al treilea, Olanda a progresat de la meci la meci în fazele eliminatorii ale Euro 2024. Oranje a revenit și a învins Turcia cu 2-1 sâmbătă la Berlin, iar răsplata este un loc în prima lor semifinală la un turneu major din ultimul deceniu - și prima la Euro din 2004 - împotriva favoritei Anglia.

Dortmund este destinația primei întâlniri dintre aceste echipe la Euro sau la Cupa Mondială din 1996 încoace, iar Olanda va spera cu siguranță la un rezultat diferit, după ce a fost învinsă cu 4-1 în acea zi. Oranje a pierdut doar una din cele nouă confruntări directe de atunci (V4, E4), iar selecționerul Ronald Koeman speră ca acest bilanț să îi poată duce în prima finală a Euro de când au ridicat trofeul în 1988 - întâmplător ultima finală care a avut loc pe pământ german și un turneu în care olandezii au triumfat cu 3-1 asupra Angliei!

Acesta este un teritoriu mult mai familiar în ultima vreme pentru Anglia, care va disputa a treia semifinală a unui turneu major din patru încercări sub conducerea lui Gareth Southgate, după ce a învins dramatic Elveția la penalty-uri în sferturi. În timp ce Cei Trei Lei au avut o prestație mai bună în acel meci, ei au câștigat doar o singură dată în 90 de minute în cinci meciuri la acest turneu, indicând că o altă afacere pe muchie de cuțit nu poate fi scoasă din calcul.

Southgate a ținut să laude "caracterul incredibil și rezistența" echipei sale după ce a trecut de elvețieni și nu există nicio îndoială că Anglia este greu de învins, deoarece ultima dată când a pierdut un meci competitiv a fost la Cupa Mondială din 2022 împotriva Franței (V9, E4). Aceasta a fost, de asemenea, ultima dată când au primit mai multe goluri într-un meci competitiv, astfel încât există toate șansele ca soliditatea defensivă să ghideze Cei Trei Lei către o a doua finală consecutivă la Euro, un lucru cu atât mai impresionant, cu cât nu au reușit să ajungă în finală în oricare dintre primele lor nouă încercări.

Preview
Flashscore

Jucători de urmărit

Atacantul olandez Cody Gakpo a fost unul dintre cei mai remarcabili jucători de la Euro 2024, toate cele trei goluri pe care le-a marcat în cadrul turneului sosind în a doua repriză. Bukayo Saka, o altă vedetă din Premier League, a marcat un gol egalizator târziu pentru Anglia împotriva Elveției, înainte de a înscrie la loviturile de departajare pentru a-și răzbuna ratarea din finala Euro 2020. De asemenea, în sezonul trecut, în timp ce juca pentru Arsenal împotriva lui Brighton, a marcat golul de deschidere al meciului din penalty împotriva portarului olandez Bart Verbruggen.

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieFlashscore

Statistică interesantă

Olanda a pierdut fiecare dintre cele trei semifinale la Euro de când a câștigat turneul în 1988.