Fără Mbappe, Franța a oferit ratările turneului. Duelul cu Olanda, primul fără gol de la Euro

Olanda și Franța au oferit prima remiză albă de la Euro
Olanda și Franța au oferit prima remiză albă de la EuroProfimedia
Mult așteptatul duel din Grupa D dintre Olanda și Franța a fost primul din cadrul turneului care s-a încheiat fără gol. Fără Mbappe, care a rămas pe banca de rezerve după accidentarea suferită cu Austria, trupa lui Didier Deschamps a oferit ratările acestui Euro, în prim-plan fiind Antoine Griezmann. De partea cealaltă, olandezii au avut și ei un gol anulat de VAR înscris de Xavi Simons.

Olanda - Franța 0-0

Primul moment important de la Leipzig a venit la câteva secunde după fluierul de start. Jeremie Frimpong a fost găsit într-o poziție favorabilă și a trimis spre poarta lui Mike Maignan, goalkeeperul francez respingând în corner.

Extrem de rapid avea să vină și replica franceză. Tot în urma unui contraatac, Griezmann a trimis și el pe spațiul porții, Verbruggen acordând un corner pentru naționala condusă de Didier Deschamps.

Olandezii au cerut acordarea unui penalty după ce Depay a fost ținut în careu de Saliba, însă centralul englez Anthony Taylor a făcut semn că jocul poate continua.

După mai puțin de un sfert de oră de joc, Griezmann, în rolul de căpitan în absența accidentatului Mbappe, a ratat cea mai mare ocazie de gol de la acest Euro. O pasă superbă a lui Marcus Thuram l-a lăsat singur cu Verbruggen pe Rabiot, care a ales să nu șuteze și să paseze pentru atacantul lui Atletico. Surprins de mingea primită, Griezmann nu a putut reacționa și s-a prăbușit în fața porții. La faza imediat următoare, același Griezmann a trimis pe lângă țintă după o pătrundere în careu a lui Kante.

În careul advers, Maignan a respins din nou în corner un șut periculos din unghi trimis de Cody Gakpo.

Lansat cu o minge bună în adâncime de Kounde, Thuram nu a putut găsi spațiul porții lui Verbruggen.

După o recuperare reușită de Xavi Simons în fața lui Dembele, mijlocașul ofensiv al Olandei s-a năpustit către poarta lui Maignan, însă finalizarea a lăsat de dorit.

În finalul primei părți, căpitanul Griezmann a trimis pe poartă cu o lovitură de cap, însă Verbruggen nu a avut emoții în a reține.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (expected goals)
Grafica golurilor așteptate (expected goals)Flashscore

Repriza secundă

Jocul a fost unul mult mai închis în primele 10 minute din actul secund, în care cele două formații nu și-au creat ocazii de gol. O centrare a lui Dembele din flancul drept l-a găsit pe Rabiot în interiorul careului, însă mijlocașul a trimis departe de poarta lui Verbruggen.

După o acțiune bună a Franței, Thuram a finalizat cu un șut puternic din marginea careului, o fază care le-a creat emoții olandezilor lui Ronald Koeman.

Dintr-o nouă centrare a lui Dembele, Tchouameni a trimis o lovitură de cap puțin pe deasupra porții olandeze.

Chiar la jumătatea părții secunde, Griezmann a oferit o nouă ratare colosală în urma unui atac al francezilor, orchestrat de Dembele și Kante, cel din urmă pasând decisiv către mijlocașul ofensiv. Rămas din nou într-o poziție favorabilă cu goalkeeperul olandez, Griezmann a fost refuzat de o intervenție bună a lui Verbruggen.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteOpta by Stats Perform

După ce l-a întors în careu pe Ake, Dembele a încercat un șut din întoarcere, însă execuția nu și-a găsit ținta.

Mingea a intrat în cele din urmă în poartă, însă în cea franceză, la o fază la care Xavi Simons a ridicat publicul de pe Red Bull Arena în picioare, după o primă încercare eșuată a lui Depay. Reușita nu a fost însă validată, întrucât Dumfries, aflat în poziție de offside, i-a redus semnificativ vizibilitatea portarului Maignan.

Note
NoteFlashscore

Cele două formații au continuat să se închidă bine până la finalul jocului, astfel fiind contorizată prima remiză albă de la Euro, într-o Grupă D unde Olanda continuă să fie lider după primele 2 etape. Olandezii nu au mai încheiat un meci de la Euro cu 0-0 în faza grupelor din 1996, când naționala lui Dennis Bergkamp, Patrick Kluivert sau Clarence Seedorf termina fără gol o partidă cu Scoția.

Clasament Grupa D - Euro 2024
Clasament Grupa D - Euro 2024Flashscore

Preview

Echipele de startFlashscore

Vedeta francezilor, Kylian Mbappe, este anunțat ca și rezervă de presa internațională, fiind menajat după și-a fracturat nasul la meciul cu Austria.

Meciul îi va fi dat mult de gândit managerului Ronald Koeman, deși Olanda a câștigat fiecare dintre ultimele patru meciuri din grupele Euro și șapte din ultimele opt meciuri internaționale în total (Î1).

În timp ce Koeman se gândește dacă Weghorst merită un rol mai proeminent împotriva Franței, va trebui să vină cu ceva special, deoarece olandezii au câștigat doar unul din ultimele opt dueluri directe, pierzându-le pe celelalte șapte. Două dintre aceste înfrângeri au avut loc în calificările pentru acest turneu, așa că știu exact cu ce se confruntă în confruntarea cu dubla campioană europeană.

Preview
Flashscore

După ce Franța a învins Austria cu 1-0 luni seară, o victorie în acest meci ar putea să o plaseze pe primul loc în grupă, în timp ce o a treia victorie consecutivă fără gol primit ar fi de bun augur pentru oamenii lui Didier Deschamps (V2, E1). Aceștia nu au scăpat însă nevătămați, deoarece căpitanul Kylian Mbappé a suferit o fractură la nas în urma unei ciocniri aeriene și a primit apoi un cartonaș galben pentru că a tras de timp.

În timp ce așteptarea lui Mbappé pentru un prim gol la Campionatul European continuă, Les Bleus încearcă să își prelungească seria de meciuri pe care nu le-au pierdut în 90 de minute la turneul final de la Euro 2012 (V7, E5). Cu toate acestea, Franța nu i-a învins niciodată pe olandezi fără a avea nevoie de prelungiri și penalty-uri la Euro (E1, Î2 înainte de lovituri de departajare), deși Deschamps a fost căpitanul echipei care a câștigat după lovituri de departajare în cea mai timpurie dintre aceste trei confruntări, care a avut loc la Euro 1996 în Anglia.

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieFlashscore

Jucători de urmărit

Golul lui Cody Gakpo pentru Olanda împotriva Poloniei a fost al patrulea în tot atâtea meciuri în care a fost titular în grupele unui campionat major, trei dintre ultimele șase goluri ale sale pentru club și națională sosind înainte de jumătatea de oră. Antoine Griezmann a deschis scorul în minutul 2, când Franța a învins Olanda cu 4-0 în martie 2023, dar ultimele șase goluri ale sale la nivel de club au fost între minutele 25 și 55.

Statistică interesantă

Fiecare dintre ultimele cinci meciuri directe (Franța: V4, E1) a avut goluri în ambele reprize.