Remontada Portocalei Mecanice! Olanda a avut nevoie de 6 minute pentru a întoarce Turcia

Olanda învinge Turcia cu 2-1
Olanda învinge Turcia cu 2-1AFP
Olanda - Anglia completează tabloul complet al semifinalelor. Portocala Mecanică a lui Ronald Koeman a avut nevoie de numai șase minute în partea secundă pentru a întoarce rezultatul cu Turcia, neerlandezii fiind conduși la pauză după golul lui Akaydin. Un autogol al lui Muldur s-a dovedit a fi însă decisiv. A fost singura partidă din sferturi care nu a avut nevoie de extra time.

Olanda - Turcia 2-1

O primă fază de atac a fost finalizată de Memphis Depay cu un șut peste poarta lui Mert Gunok. Pe contraatac, turcii au replicat prin Ozcan, care de asemenea nu a găsit cadrul porții lui Verbruggen cu un șut din marginea careului. Deși duelul a fost unul destul de animat, șuturile la țintă au lipsit după primele 25 de minute. Van Dijk a respins în corner o execuție ce se anunța a fi periculoasă a lui Calhanoglu.

Din fază fixă, Abdulkerim Bardakci nu a putut relua din centrarea bună venită de la căpitanul Calhanoglu. În finalul primei părți, echipa olandeză s-a văzut condusă după insistențele ofensive ale turcilor, care au dominat în principal la capitolul cornere. La cea de-a patra lovitură de colț, Samet Akaydin a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap din centrarea perfectă venită de la puștiul minune Arda Guler.

A fost primul duel din sferturi care nu s-a încheiat cu remiză albă după primele 45 de minute.

Statistici după 45 de minute
Statistici după 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Opta by Stats Perform

Repriza secundă

În partea secundă, turcii au avut ceva probleme în defensivă odată cu introducerea în teren a puternicului Wout Weghorst. Centrările lui Gakpo s-au dovedit a fi periculoase, în urma unei faze de atac Depay nereușind să trimită balonul în plasa porții lui Gunok.

La cealaltă poartă, Arda Guler a nimerit bara din lovitură liberă, Verbruggen reușind să devieze balonul și să îi salveze pe neerlandezi la capătul unei faze la care centralul francez Turpin nu a dictat corner pentru Turcia. Depay l-a pus la încercare pe Gunok cu un șut din marginea careului, însă goalkeeperul s-a opus.

Turcii nu s-au dezis însă de faza ofensivă. După ce Yilmaz a obținut o lovitură liberă dar și un cartonaș galben pentru Van Dijk, formația lui Vincenzo Montella a fost aproape de 2-0. Din fază fixă, centrarea lui Calhanoglu a fost respinsă de defensiva olandeză, acolo unde Kenan Yildiz a trimis un șut puternic din marginea careului, Verbruggen reușind să intervină. Mai departe, Weghorst și-a salvat echipa din postura de apărător, intervenind magistral în fața unui jucător turc bine plasat în poziție de finalizare.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteOpta by Stats Perform

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, olandezii au reușit egalarea prin fundașul central Stefan de Vrij, care l-a învins pe Gunok cu o lovitură de cap după centrarea lui Depay. Chiar înainte de această fază, goalkeeperul turc a salvat în fața lui Weghorst la o combinație frumoasă reușită de elevii lui Koeman în ultima treime. Din cornerul rezultat, neerlandezii au reușit așadar egalarea. Turcia a încasat cel puțin un gol în fiecare partidă de la acest Euro.

De numai 6 minute au avut nevoie olandezii pentru a răsturna rezultatul. O centrare a lui Dumfries a fost reluată în plasă din cădere de către Gakpo, Muldur deviind și el ușor balonul, în vreme ce sărbătoarea suporterilor neerlandezi începea deja pe Olympiastadion. Deși inițial Gakpo a fost desemnat autorul golului, având posibilitatea de a deveni golgheterul turneului cu 4 reușite, UEFA a reanalizat reluările și a stabilit faptul că Muldur a introdus balonul în proprie poartă.

Finalul a fost unul realmente dramatic. Nou intratul van de Ven a avut o intervenție salvatoare în fața lui Ayhan, în vreme ce Akturkoglu a fost și el blocat de stoperii olandezi. Gakpo a fost aproape de dublă, însă Gunok s-a opus. Verbruggen a avut o paradă minunată în fața lui Semih Kilicsoy.

Astfel, după Franța - Spania, Olanda - Anglia completează tabloul duelurilor din semifinalele Euro 2024.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Stefan de Vrij (Olanda)

Note
NoteFlashscore

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

Preview

Selecționerul Ronald Koeman a ținut să sublinieze că "întreaga prestație a fost remarcabilă", după ce naționala nu numai că a marcat cel puțin trei goluri într-un meci pentru a patra oară în acest an calendaristic, dar a și bifat un al optulea meci fără gol primit în ultimele 11 partide internaționale.

Urmează Turcia, care a pierdut doar unul din ultimele patru meciuri directe (V2, E1), o serie care include câștigarea a patru puncte împotriva Olandei în două meciuri de calificare pentru Euro, care i-au costat în cele din urmă pe adversarii lor un loc la turneul din 2016. Cu toate acestea, sub predecesorul lui Koeman, Louis van Gaal, olandezii au câștigat ultima astfel de întâlnire cu 6-1 în drumul spre Cupa Mondială FIFA 2022 într-un meci în care Memphis Depay și Donyell Malen - ambii membri cheie ai echipei actuale - au marcat patru goluri între ei.

Preview Olanda - Turcia
Flashscore

În mod curios, dintre echipele rămase în turneu înainte de startul sferturilor de finală, doar Spania și Germania au marcat mai des decât Turcia. Dar, în condițiile în care una dintre aceste două formații nu va ajunge în semifinale, naționala Semilunei își va imagina șansele de a învinge pe oricine, după ce marți a obținut o victorie cu 2-1 și a eliminat Austria. Deschiderea de scor a fundașului Merih Demiral, acum suspendat, a fost cea mai rapidă din istoria meciurilor eliminatorii de la Euro, după doar 57 de secunde!

În ciuda capacităților lor ofensive, Turcia este sensibilă din punct de vedere defensiv, fiind singura țară aflată încă la Euro care a primit goluri în primele patru meciuri, în toate marcându-se cel puțin trei goluri, oferind astfel un nivel de divertisment care a făcut-o a doua echipă favorită a multor fani până acum.

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieFlashscore

Jucători de urmărit

Runda trecută, Malen a reușit prima sa dublă în tricoul Olandei, patru din cele nouă goluri ale sale la nivel internațional fiind marcate în 2024, și se bazează pe un sezon de succes la Borussia Dortmund, în care a marcat 15 goluri la nivel de club pentru prima dată în ultimii trei ani. Cel care va încerca să-l eclipseze va fi puștiul minune turc Arda Güler, care a oferit o pasă decisivă pentru al doilea gol cu capul înscris de Demiral împotriva Austriei și care fie a înregistrat o contribuție la gol, fie a fost avertizat în șase din ultimele opt apariții pentru club și națională (G5, A1, CG1).

Statistică interesantă

În fiecare dintre ultimele cinci meciuri ale Turciei au fost acordate cel puțin trei cartonașe.