Duel indecis între Scoția și Elveția. Trupa lui Yakin, pe loc secund în Grupa A

Scoția și Elveția au încheiat la egalitate în runda a doua din Grupa A, scor 1-1Profimedia
Elveția rămâne pe locul 2 în Grupa A după remiza cu Scoția, scor 1-1, în cea de-a doua etapă de la Euro, ceea ce înseamnă că trupa lui Murat Yakin și-a asigurat prezența în optimi. Ajutat de o deviere a lui Schar, scoțienii au deschis scorul prin McTominay, pentru ca bijuteria lui Shaqiri de la mijlocul primei părți să stabilească rezultatul final.

Scoția - Elveția 1-1

Deschiderea de scor de pe RheinEnergieStadion a venit după un sfert de oră, la prima ocazie de gol a scoțienilor. Șutul lui McTominay a fost deviat nefericit de Fabian Schar în poarta apărată de Yann Sommer. Cu toate astea, UEFA a indicat faptul că mijlocașul lui Manchester United este autorul golului.

La jumătatea primei părți, o eroare comisă în treimea scoțiană a dus la golul egalizator al elvețienilor. Xherdan Shaqiri a profitat de o pasă greșită a lui Anthony Ralston și a cu boltă trimis direct pe poartă din marginea careului, portarul Gunn neavând șansă.

Deși nu mai joacă de ceva vreme în Europa, fiind legitimat la Chicago Fire, în MLS, Xherdan Shaqiri scrie istorie pentru Elveția, fiind singurul jucător din lotul lui Murat Yakin care înscrie în ultimele șase turnee finale majore (Cupa Mondială și Euro).

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Gunn a blocat apoi un șut din interiorul careului trimis de Ndoye. Același Ndoye a trimis mingea în poartă în urma cornerului ce a urmat, însă scoțienii au fost salvați de o poziție de offside care a făcut ca reușita să fie anulată.

Tot din corner, scoțienii au pus pericol la reluarea lui Che Adams, însă Sommer a fost atent și a reținut balonul.

În actul secund, primul semnal a fost dat de elvețieni: Gunn a respins șutul expediat de Vargas. Ceva minute mai târziu, Ndoye a irosit și el o nouă șansă bună de a înscrie.

Scoțienii au nimerit bara prin Grant Hanley în urma unei faze fixe, elvețienii scăpând cu noroc de primirea unui gol.

Un atac haotic putea aduce golul victorios pentru Scoția, însă Adams și McTominay s-au încurcat reciproc în interiorul careului elvețian.

Lăsat liber cu portarul Gunn, Embolo, intrat de pe bancă în locul lui Shaqiri, a reușit un nou gol din lob, însă VAR-ul s-a opus bucuriei elvețienilor din cauza unei poziții de offside în care se afla atacantul.

Chiar în ultimul minut din timpul regulamentar, Amdouni a fost aproape de golul 2 al Elveției după o lovitură liberă.

În prelungiri, Akanji a scos un gol ca și făcut din fața lui McGinn.

Rezultatul final este favorabil Elveției, fosta adversară a României din preliminarii, trupa lui Yakin ocupând locul secund într-o grupă A condusă de gazda Germania.