Spania la puterea a patra! Anglia pierde pentru a doua oară la rând finala Euro

Spania, regina Europei după finala câștigată în fața Angliei
Spania, regina Europei după finala câștigată în fața AnglieiAFP
Naționala devine pentru a patra oară câștigătoare a unu turneu european, până în acest moment Spania fiind la egalitate de trofee (3) cu Germania. Finala Euro 2024 de pe Olympiastadion din Berlin a fost dominată de trupa lui Luis De La Fuente, în special la capitolul ocazii de poartă. De cealaltă parte, o Anglie sub comanda lui Southgate pierde pentru a doua oară la rând în actul final de la Euro.

Spania - Anglia 2-1

Primele 10 minute au arătat un joc extrem de prudent din partea ambelor finaliste, spaniolii lui Luis De La Fuente dominând la capitolul posesie, în vreme ce englezii lui Gareth Southgate au ieșit destul de greu cu mingea la picior din propria jumătate. Nico Williams a avut două acțiuni periculoase în flancul stâng, în ambele cazuri ibericii beneficiind de lovituri de la colțul terenului.

Prima apariție a englezilor în careul advers a adus ceva pericol, centrarea lui Kyle Walker fiind respinsă în corner de Laporte. După o jumătate de oră de joc, Dani Olmo și Harry Kane, principalii favoriți la câștigarea trofeului Gheata de Aur, au fost singurii jucători care au văzut cartonașe galbene în urma unor faulturi dure penalizate rapid de centralul francez Francois Letexier.

În ultimele secvențe din prima parte, același Kane a fost blocat în marginea careului după ce a primit balonul într-o poziție favorabilă de la Bellingham. Faza s-a încheiat cu o lovitură liberă pentru englezi în urma căreia Phil Foden a trimis balonul pe poarta lui Unai Simon, însă fără probleme pentru goalkeeperul spaniol. Nu au existat așadar ocazii clare de gol în primele 45 de minute, jocul arătat de cele două naționale fiind unul tacticizat.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

Deși actul secund a început cu o veste teribilă pentru spanioli, Rodri fiind înlocuit cu Zubimendi după ce s-a accidentat în prima parte, ibericii au dat lovitura chiar în minutul 2 din partea a doua. Puștii Lamine Yamal și Nico Williams au conlucrat perfect pentru golul înscris de atacantul de la Bilbao, la prima fază de atac a spaniolilor la poarta lui Pickford. Yamal oferă assistul cu numărul 4 la acest turneu, în vreme ce Williams a înscris pentru a doua oară în Germania. Cu doar o zi înaintea finalei Euro, Yamal a împlinit vârsta de 17 ani.

La scurt timp, Anglia a fost foarte aproape să încaseze și golul 2, însă Dani Olmo nu a fost inspirat după ce a primit balonul într-o poziție favorabilă în marginea careului. Forcingul iberic a continuat să creeze mari probleme în apărarea engleză: găsit într-o poziție ideală, Morata a fost blocat aproape de linia porții de Stones, în vreme ce Williams a fost aproape de a face dubla cu un șut de la distanță.

Aproape de mijlocul reprize, Jude Bellingham a pus pentru prima dată probleme în ultima treime, când șutul său în forță a trecut aproape de țintă. Activitatea ofensivă a rămas însă tot pentru elevii lui De La Fuente, puștiul Yamal fiind aproape de a face 2-0 în urma unui contraatac, însă un reflex bun al lui Pickford a salvat Anglia. Din marginea careului, Fabian Ruiz a încercat și el fără succes un șut la țintă.

Statistici meci întreg
Statistici meci întregOpta by Stats Perform

Modificările făcute de Gareth Southgate în partea a doua, cu Watkins și Palmer introduși în teren în locul lui Kane și Mainoo, s-au dovedit a avea un efect pozitiv. O acțiune de atac în flancul drept englez a dus la golul egalizator al lui Palmer, care l-a învins pe Unai Simon cu un șut din marginea careului, după o pasă bună venită de la Bellingham, în rol de pivot. A fost primul gol marcat de Palmer la acest Euro, chiar în meciul din finală!

Dominantă în teren a rămas însă tot echipa Spaniei. O combinație superbă între Williams - Olmo și Yamal putea duce la golul doi al ibericilor, însă șutul extremei de la Barcelona a fost din nou parat de Pickford.

Delirul suprem în sectorul spaniol avea să vină în minutul 86, când Oyarzabal a împins mingea în plasă dintr-o centrare pe jos trimisă de Cucurella din flancul stâng. A fost nevoie de câteva secunde bune pentru ca golul să fie validat de Letexier, întrucât atacantul a fost foarte aproape de ultimul stoper al Angliei.

Un moment de infarct a venit în ultimele minute din timpul regulamentar, când Unai Simon și Dani Olmo au salvat eroic de pe linia porții, după încercările lui Declan Rice și Marc Guehi.

S-a încheiat așadar cu un succes istoric pentru Spania, care devine naționala cu cele mai multe trofee Euro (4), depășind astfel o puternică formație a Germaniei. De partea cealaltă, Anglia lui Southgate pierde pentru a doua oară consecutiv în ultimul act, după ce la Euro 2020 englezii plecau acasă fără trofeu după finala pierdută la penalty-uri în fața Italiei. Cei Trei Lei rămân fără trofeu Euro în palmares.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Nico Williams (Spania)

Note
NoteFlashscore

Spania: Unai Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabian - Lamine Yamal, Dani Olmo, Williams Jr - Morata.

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi - Saka, Rice, Mainoo, Shaw - Bellingham, Foden, Kane.

Echipele de startFlashscore

Avancronica partidei

Flashscore

Un festival de fotbal care a durat o lună de zile se va încheia, pe Olympiastadion din Berlin urmând să aibă loc finala Euro 2024, între Spania și Anglia. Spania, care a fost nevoită să revină după ce a fost condusă pentru a învinge Franța în semifinale, a impresionat și pornește în această confruntare ca favorită, o etichetă care este greu de contrazis având în vedere că a câștigat patru din cele cinci finale majore pe care le-a jucat!

De asemenea, La Roja a acumulat o serie de opt victorii consecutive - ultima dată când a reușit să obțină nouă victorii la rând a fost în 2012, o serie care a inclus și ridicarea trofeului Campionatului European. O repetare nu numai că ar aduce Spaniei al patrulea titlu european, dar ar devansa Germania și ar deveni cea mai de succes națiune din istoria competiției. În persoana lui Luis de la Fuente, spaniolii par să aibă și omul perfect pe bancă, el conducând echipele spaniole sub 19 și sub 23 de ani spre gloria europeană la începutul carierei sale.

După un traseu mult mai puțin simplu până în finală, englezii încep să creadă că au și ei omul potrivit. Gareth Southgate a devenit primul selecționer care îi conduce pe Cei Trei Lei la două finale majore, echipa sa învingând Olanda după ce a fost condusă, doi dintre jucătorii intrați de pe bancă combinând pentru o victorie de ultim moment. Este un impuls de încredere binevenit, Olanda fiind cea mai bine clasată națiune pe care Anglia a eliminat-o de la un turneu major de când a învins Spania în sferturile de finală ale Euro 1996 la penalty-uri!

Acel succes face parte dintr-un bilanț perfect împotriva Spaniei la Euro (V4) și poate induce speranța că Anglia poate răzbuna înfrângerea în fața Italiei în finala ediției din 2020. Oamenii lui Southgate vor trebui să dea tot ce au mai bun pentru a-i îmblânzi pe alunecoșii spanioli, dar sunt capabili și să revină în cazul în care sunt conduși, fiind singura echipă din istoria Euro care a ajuns în finală după ce a fost condusă atât în sferturi, cât și în semifinale.

Jucători de urmărit

Adolescentul de senzație Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Euro și a Cupei Mondiale când a înscris marți golul egalizator al Spaniei. El împlinește 17 ani cu o zi înainte de finală și va fi o amenințare constantă, contribuind direct la un gol în fiecare dintre meciurile eliminatorii ale La Roja (G1, A2).

Căpitanul Angliei, Harry Kane, poate că nu a fost în cea mai bună formă la acest turneu, dar transformarea penalty-ului împotriva Olandei l-a făcut cel mai bun marcator din toate timpurile în fazele eliminatorii ale Euro (șase).

Statistică interesantă

Atât Spania, cât și Anglia nu au primit încă mai mult de un singur gol în niciun meci din cadrul Euro 2024.