Spania a avut nevoie de o repriză de vis în fața Franței pentru a ajunge în finala Euro

Spania învinge Franța cu 2-1 și ajunge în finala de la Berlin
Spania învinge Franța cu 2-1 și ajunge în finala de la BerlinAFP
Spania este prima echipă calificată în finala de la Berlin după victoria cu 2-1 împotriva Franței. Elevii lui De La Fuente au avut nevoie de o primă repriză de vis pentru a ajunge pentru a 5-a oară în istorie în actul final din cadrul unui turneu major.

Spania - Franța 2-1

O primă fază periculoasă s-a consumat în careul francez, acolo unde Fabian Ruiz a trimis o centrare în fața porții, însă niciun atacant spaniol nu s-a aflat la finalizare. Ibericii au continuat să fie în control, același Fabian Ruiz trimițând peste poarta lui Maignan cu o lovitură de cap din centrarea lui Yamal din flancul drept.

Tânărul Lamine Yamal (16 ani și 362 de zile) intră în istorie și doboară recordul legendarului Pele, devenind cel mai tânăr fotbalist care evoluează într-o semifinală din cadrul unui turneu final major. La Cupa Mondială din 1958, Pele avea 17 ani și 244 de zile și a evoluat în partida dintre Brazilia și Franța.

Totodată, Luis De La Fuente a trimis în teren și cel mai vârstnic jucător din istoria naționalei Spaniei care evoluează în fazele superioare ale unui turneu major: Jesus Navas, înlocuitorul lui Dani Carvajal, eliminat în meciul din sferturi cu Germania, are 38 de ani și 231 de zile.

În mai puțin de 10 minute de joc, golul avea să vină însă în poarta lui Unai Simon. Lansat în flancul stâng, Mbappe a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Kolo Muani, care spre deosebire de Fabian Ruiz, nu a mai iertat și l-a învins pe goalkeeperul iberic. A fost primul gol din acțiune marcat de Les Bleus la acest turneu final.

După 20 de minute, Lamine Yamal a reușit din nou să scrie istorie, devenind cel mai tânăr marcator în fazele finale ale unui turneu major. Puștiul care va îndeplini 17 ani pe 13 iulie, cu o zi înaintea marii finale de la Berlin, l-a învins pe Maignan cu un eurogol din marginea careului.

Furia Roja a fost realmente dezlănțuită, trupa lui De la Fuente reușind remontada în doar 4 minute. Din interiorul careului, Dani Olmo și-a dus echipa în avantaj, ajutat fiind de o deviere a lui Jules Kounde. Mijlocașul ofensiv i-a luat locul în teren accidentatului Pedri și dovedește că este un adevărat câștig pentru naționala iberică. Se poate spune că a fost o primă repriză de vis pentru spanioli și probabil cel mai spectaculos act pe care l-am văzut la această ediție de Euro.

Statistici după 45 de minute
Statistici după 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

Actul secund a început în aceeași manieră electrizantă, Maignan fiind nevoit să iasă dintre buturi până aproape de mijlocul terenului pentru a opri atacul spaniol, Nico Williams pornind lansat în spațiul larg lăsat de apărarea franceză. Obligați să atace, Les Bleus au amenințat poarta lui Unai Simon printr-o lovitură de cap a lui Tchouameni în urma unui corner, însă goalkeeperul spaniol a reținut fără emoții. Din unghi, Mbappe a încercat să-l surprindă pe Simon, însă din nou fără succes pentru elevii lui Deschamps. O fază periculoasă l-a avut în prim-plan pe Dembele, a cărui centrare a fost respinsă cu un reflex de zile mari de către portarul spaniol care a intervenit în fața lui Mbappe.

O șansă imensă nu a putut fi valorificată de Theo Hernandez, care nu a putut profita de o minge bună în interiorul careului spaniol. Execuția cu picior slab s-a dovedit a fi inutilă pentru francezi.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteOpta by Stats Perform

Deși a fost mult mai șters în actul secund, Lamine Yamal putea da lovitura de grație cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar. Șutul său în forță cu piciorul stâng a trimis însă balonul peste poarta lui Maignan. În cealaltă treime, Mbappe, ajuns într-o poziție din care a marcat deseori, a avut o finalizare care a lăsat de dorit.

Spania ajunge pentru a 5-a oară în istorie în finala unui turneu final major, ibericii urmând să întâlnească în ultimul act învingătoarea dintre Anglia și Olanda.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Lamine Yamal (Spania)

Note
NoteFlashscore

Echipele de startFlashscore

Preview

Spania a luat vineri probabil cel mai mare scalp de la Euro 2024, învingând gazdele Germania pentru a rezerva locul lor în semifinale. A fost o dispută dramatică, niciuna dintre echipe nereușind să facă pasul în față până în minutul 90 (1-1), înainte ca Mikel Merino să marcheze cu capul în minutul 119, provocând scene euforice de bucurie și prelungind o impresionantă serie de șapte victorii consecutive.

Avancronica partidei
Flashscore

În timp ce echipa lui Luis de la Fuente a fost eficientă în fața porții în timpul acestei serii, defensiva sa solidă ar trebui să atragă cele mai multe laude. La Roja a primit un singur gol de la un jucător advers la acest turneu final și nu a încasat mai mult de un gol în niciuna dintre cele șapte victorii menționate mai sus. Prin urmare, Spania poate aborda această semifinală cu Franța cu încredere deplină, mai ales că i-a limitat pe Les Bleus la un gol sau mai puțin în șapte din ultimele opt confruntări directe.

Această încredere ar putea crește având în vedere forma modestă a Franței în fața porții până acum la turneu. Francezii au trecut de Portugalia într-un meci dificil, fără goluri, în care Theo Hernández a marcat penalty-ul câștigător la loviturile de departajare, după ce portughezul João Félix a ratat. Remarcabil este faptul că Franța a ajuns în ultimele patru echipe ale competiției deși niciunul dintre jucătorii săi nu a marcat vreun gol din acțiune!

Selecționerul Didier Deschamps a admis că echipa sa trebuie să se îmbunătățească în fața porții, dar chiar și așa, reputația sa de câștigător în serie continuă să crească. A fost numit în funcție în 2012 și ar putea ajunge la a patra finală majoră din șase posibile dacă echipa sa câștigă din nou aici, menținându-și în viață obiectivul de a deveni a doua persoană, după germanul Berti Vogts, care câștigă un Campionat European atât ca jucător, cât și ca antrenor.

Jucători de urmărit

Mikel Oyarzabal a marcat patru goluri în două meciuri pentru Spania înainte de începerea Euro 2024, dar până acum nu a înscris la acest turneu. Cu toate acestea, el a deschis scorul la ultima întâlnire dintre cele două echipe, în octombrie 2021 (Î 2-1). Kylian Mbappé a marcat, de asemenea, în acel meci și va fi dezamăgit cu un singur gol în competiție până acum, dar având al doilea cel mai mare număr de șuturi în competiție (20), există toate șansele ca acest lucru să se schimbe.